Zaloguj
Reklama

Kiedy korzystanie z internetu może być oznaką depresji?

Autorzy: Anna Pyka
Złe samopoczucie
Fot. ojoimages
Złe samopoczucie
(5)

Naukowcy z Missouri University of Science and Technology przeprowadzili analizę dotyczącą korzystania z Internetu przez studentów. Wyniki pokazały, że osoby wykazujące skłonność do depresji, prezentują odmienne wzorce korzystania z zasobów sieci, niż osoby, które nie wykazują żadnych objawów depresji.

Reklama

Badanie uważa się za pierwsze, które wykorzystuje rzeczywiste dane internetowe, zebrane dyskretnie i anonimowo, łączące korzystanie z Internetu z objawami depresji.

Uczniowie wykazujących objawy depresji, mają większą tendencję do korzystania z usług udostępniania plików niż ich koledzy, a także korzystają z Internetu w sposób bardziej losowy, często poruszając się między kilkoma aplikacjami. Taka losowość wyboru może wskazywać na problemy z koncentracją.

Ta sama grupa studentów częściej korzysta z poczty elektronicznej oraz prowadzi rozmowy on-line. Ma tendencję do korzystania z gier i filmów on-line.

Odkrycie może pomóc w diagnostyce depresji. Autorzy badań widzą możliwość instalowania odpowiedniego oprogramowania komputerowego, które ostrzegałoby użytkowników prezentujących nieprawidłowe wzorce korzystania z Internetu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • IEEE Technology and Society Magazine, 2012

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze