Zaloguj
Reklama

Nieoczywiste objawy depresji: poznaj je wszystkie!

Depresja u mężczyzny
Fot. panthermedia
Depresja u mężczyzny
(0)

Obecnie – ze względu na kampanie społeczne, jak i częstość jej występowania – objawy depresji są raczej powszechnie znane. Doskonale wiadomo, że w przebiegu zaburzeń depresyjnych dochodzić może do obniżenia nastroju czy utraty motywacji, zawsze jednak warto pamiętać o tym, że depresja może mieć również i bardzo nieoczywiste objawy.

Reklama

Zaburzenia depresyjne przebiegać mogą bardzo różnie i tak jak u dorosłych jej głównym objawem może być obniżenie nastroju, tak u dzieci i nastolatków jej przewodnią manifestacją bywa nasilona drażliwość. Czasami w przebiegu depresji pojawiać się mogą także i takie dolegliwości, które niekoniecznie powiązywać można właśnie z zaburzeniami nastroju.

U pacjentów z depresją występować mogą zmiany apetytu – może on stawać się zarówno nadmierny, jak i znacznie osłabiony. Podobnie bywa ze snem, w przebiegu depresji możliwe jest bowiem zarówno występowanie bezsenności, jak i nadmiernej senności. Warto tutaj zwrócić zresztą uwagę na to, że trudności ze snem bywają jedną z możliwych przyczyn zaburzeń depresyjnych.

Dwukierunkowa zależność dotyczy nie tylko depresji i snu, ale i depresji oraz stosowania substancji psychoaktywnych. Ich nadużywanie sprzyja rozmaitym zaburzeniom psychicznym, zdarza się jednak i tak, że osoby zmagające się z zaburzeniami depresyjnymi sięgają częściej chociażby po alkohol po to, aby przez pewien przynajmniej czas poczuć się lepiej. Poprawa jest w tym przypadku jednak wyłącznie pozorna, do tego próby poprawy samopoczucia z wykorzystaniem używek w krótkim czasie mogą doprowadzić do wystąpienia uzależnienia.

Czasami depresja objawia się dolegliwościami, które zdecydowanie ciężko powiązać z zaburzeniami psychicznymi. U niektórych osób głównymi problemami są objawy somatyczne, takie jak np. bóle głowy czy brzucha. Podejrzewać depresję w ich przypadku można w szczególności wtedy, gdy pacjent ma wykonywane odpowiednie badania i wyniki żadnych z nich nie wskazują na nieprawidłowości, które sugerowałyby przyczynę bólu.

Ostatecznie depresja niejedno ma imię i wtedy, gdy pojawia się jej podejrzenie, najkorzystniej udać się do psychiatry, który albo rozwieje wątpliwości, albo rozpozna problem i zaleci odpowiednie leczenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze