Zaloguj
Reklama

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego

Autorzy: Redakcja Psychiatria.pl
Depresja
Fot. Panthermedia
Depresja
(0)

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia i obchodzony jest od 2001 roku. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat depresji, jej objawów, diagnozowania i konieczności leczenia.

Reklama

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja to główna przyczyna niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć. Objawy mogą mieć zarówno charakter nawracający, jak i przewlekły. Obecnie dostępne są coraz lepsze metody terapii, które z jednej strony zapewniają większą skuteczność, a z drugiej – są coraz mniej obciążające.

Główne objawy depresji:

  • stopniowa utrata radości życia i odczuwania przyjemności oraz brak cieszenia się rzeczami i wydarzeniami, które do tej pory były odczuwane jako radosne, aż do całkowitego ich zaniku (anhedonia),
  • ograniczenie aktywności życiowej, stopniowa utrata dotychczasowych zainteresowań, trudności w podejmowaniu różnych czynności i działań, aż do skrajnego ich zaniechania (abulia),
  • pesymistyczna ocena własnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, utrata poczucia własnej wartości, zaniżona samoocena,
  • lęk,
  • narastające poczucie utraty sensu życia, bezsens życia, poczucie beznadziejności, myśli o śmierci.

Depresja w Polsce i na świecie

Jak pokazują statystyki, problem depresji dotyka dużą grupę naszego społeczeństwa. Na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi, w tym w Polsce ok. 2 mln osób.

Na depresję choruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn, jest ona najczęściej diagnozowana u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat.

Jeżeli podejrzewasz u siebie depresję, powinieneś skonsultować się lekarzem. Leczenie depresji powinno być kompleksowe, najlepiej połączyć farmakoterapię z psychoterapią. Bardzo ważne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • https://gis.gov.pl/en/o-nas/aktualnosci/492-depresja

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze