Zaloguj
Reklama

Siecioholizm - plaga naszych czasów?

Autorzy: Marcin Rokita
Siecioholizm - plaga naszych czasów?
Fot. ojoimages
(4)

Od powstania globalnej sieci internetowej minęły już przeszło trzy dekady. Dziś online dzięki zaawansowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej możemy być niemal wszędzie.

Reklama

Komputery, smartfony i tablety towarzyszą nam w wielu dziedzinach życia. Coraz więcej osób jest jednak uzależnionych od bycia w sieci.

Internet zapewnia stałe źródło informacji i rozrywki. Dzięki niemu powstały m.in, blogi, sieci społecznościowe, komunikatory i fora dyskusyjne. Jedni potrzebują go, aby wykonywać swoją pracę, inni mogą dzięki niemu pozostać w kontakcie z daleką rodziną i przyjaciółmi. Problem pojawia się, gdy surfowanie po Internecie pochłania zbyt dużo czasu.

Może to doprowadzić do zaniedbania relacji towarzyskich, pracy, szkoły, czy innych ważnych rzeczy w życiu osobistym. Dla siecioholików wirtualny świat jest ważniejszy od realnego. Dlatego występuje u nich silna potrzeba ciągłego dostępu do sieci. Wywołuje ona brak poczucia kontroli nad czasem, jaki się poświęca spędzając na surfowanie po Internecie, a może on wynosić nawet do kilkunastu godzin dziennie. Pierwszą czynnością, jaką robią zaraz po przebudzeniu jest sprawdzenie co ciekawego wydarzyło się przez noc lub, czy nie otrzymali nowych wiadomości. Często u tych osób występuje zespół suchego oka oraz bezsenność.

Uzależnienie od Internetu charakteryzuje się również objawami odstawienia, do których można zaliczyć: niepokój, agresje, wewnętrzne rozbicie, rozdrażnienie a także depresję.

Podobnie jak w leczeniu innych uzależnień najważniejszym krokiem jest przyznanie się do choroby. Natomiast abstynencja przeciwnie, nie jest konieczna, a czasami nawet niemożliwa.

Głównym celem terapii jest nabywanie umiejętności kontroli zachowania, odnajdywanie alternatywnych form spędzania czasu, rozpoznawanie symptomów nawrotów choroby, odbudowa relacji w rodzinie, rozwoju kariery zawodowej. W przypadku terapii dzieci konieczna jest obecność rodziców.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze