Zaloguj
Reklama

Stres, agresja, depresja

Nauka
Fot. ojoimages
Nauka
(5)

Agresja w dzieciństwie zapowiedzią słabszej reakcji na życiowe wyzwania.

Reklama

Jakiś czas temu ustalono, że wysokie poziomy kortyzolu (hormonu stresu) cechują osoby wykazują osoby zachowujące się agresywnie i mające problemy ze skupieniem uwagi, natomiast niskie wartości tego parametru wiążą się z depresją i lękiem. Lisa Serbin z Uniwersytetu Concordia w Montrealu (Kanada) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem prawie stu młodych ludzi.

Jak podano w styczniowym numerze czasopisma "Hormones and Behavior", wyższe stężenia kortyzolu w ślinie rano częściej występowały u nastolatków z depresją i zaburzeniami lękowymi. Z drugiej strony osoby, które w dzieciństwie doznawały takich stanów, charakteryzowały się niższymi poziomami omawianego hormonu.

Agresywne zachowania i problemy z koncentracją w wieku kilku lat okazały się być związane ze słabszymi wahaniami kortyzolu zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Skutkiem tego stanu rzeczy jest niższy poziom mobilizacji takich osób w stresujących sytuacjach, co stanowi możliwe wytłumaczenie dlaczego takie osoby mniej intensywnie przygotowują się do egzaminów i w ogólności uzyskają słabsze wyniki w nauce. Serbin postuluje, by problemy z zachowaniem dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, były poddawane odpowiednio wczesnej terapii.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze