Zaloguj
Reklama

Święto bez alkoholu

Autorzy: Anna Góra
Kierowca pod wpływem alkoholu
Fot. medforum
Kierowca pod wpływem alkoholu
(0)

Dziś Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. To kolejne, obok Dnia Bez Alkoholu, święto mające na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z uzależnieniem. Policyjne statystyki niestety wciąż wskazują na to, że wiele jest jeszcze w tej materii do zrobienia.

Reklama

Mimo, iż doskonale znane są efekty działania alkoholu na organizm człowieka, nadal alarmujące są informacje dotyczące przestępstw popełnianych pod wpływem alkoholu. Najczęstszym z nich wciąż pozostaje prowadzenie samochodu „po kieliszku”. W 2013 roku nietrzeźwi byli uczestnikami ponad 4000 wypadków, w których śmierć poniosło ponad 500 osób. Na szczęście statystyki drogówki pokazują, że liczba ta od kilku lat systematycznie spada, jednak wciąż trudno o powód do zadowolenia. Zwłaszcza, że wypadki to tylko jedno z przestępstw z udziałem nietrzeźwych – pod wpływem alkoholu dochodzi częściej do gwałtów, pobić, kradzieży i zabójstw.

Alkohol powoduje ponadto ogromne koszty społeczne oraz zdrowotne – nie tylko somatyczne, ale i psychiczne, na które obok samych pijących szczególnie narażeni są bliscy osoby uzależnionej. Z dzisiejszej okazji warto więc uzmysłowić (lub przypomnieć) sobie, że picie jest procesem, w którym dość ciężko w istocie postawić sztywne granice między tym co bezpieczne, a tym co już zaczyna być destrukcyjne. Mechanizm uzależnienia działa również w taki sposób, aby minimalizować dostrzegane szkody. Dzisiejszy dzień to z pewnością dobra okazja, aby wyhamować w porę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze