Zaloguj
Reklama

Święto bez alkoholu

Autorzy: Anna Góra
Święto bez alkoholu
Fot. medforum
(0)

Dziś Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. To kolejne, obok Dnia Bez Alkoholu, święto mające na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z uzależnieniem. Policyjne statystyki niestety wciąż wskazują na to, że wiele jest jeszcze w tej materii do zrobienia.

Reklama

Mimo, iż doskonale znane są efekty działania alkoholu na organizm człowieka, nadal alarmujące są informacje dotyczące przestępstw popełnianych pod wpływem alkoholu. Najczęstszym z nich wciąż pozostaje prowadzenie samochodu „po kieliszku”. W 2013 roku nietrzeźwi byli uczestnikami ponad 4000 wypadków, w których śmierć poniosło ponad 500 osób. Na szczęście statystyki drogówki pokazują, że liczba ta od kilku lat systematycznie spada, jednak wciąż trudno o powód do zadowolenia. Zwłaszcza, że wypadki to tylko jedno z przestępstw z udziałem nietrzeźwych – pod wpływem alkoholu dochodzi częściej do gwałtów, pobić, kradzieży i zabójstw.

Alkohol powoduje ponadto ogromne koszty społeczne oraz zdrowotne – nie tylko somatyczne, ale i psychiczne, na które obok samych pijących szczególnie narażeni są bliscy osoby uzależnionej. Z dzisiejszej okazji warto więc uzmysłowić (lub przypomnieć) sobie, że picie jest procesem, w którym dość ciężko w istocie postawić sztywne granice między tym co bezpieczne, a tym co już zaczyna być destrukcyjne. Mechanizm uzależnienia działa również w taki sposób, aby minimalizować dostrzegane szkody. Dzisiejszy dzień to z pewnością dobra okazja, aby wyhamować w porę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze