Zaloguj
Reklama

USA: Młodzi ludzie rzadziej sięgają po marihuanę

Marihuana
Fot. panthermedia
Marihuana
(0)

Niedawno przeprowadzone badania wskazują, że legalizacja marihuany w niektórych stanach USA spowodowała spadek liczby nastolatków, którzy sięgają po ten środek odurzający.

Reklama

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być fakt, że że zakup marihuany u licencjonowanego sprzedawcy wiąże się z wyższym kosztem, niż u dilera narkotyków. 

Badanie zostało przeprowadzone na bazie ankiet dotyczących zachowań nastolatków i kwestii związanych z ich zdrowiem z lat 1993-2017, które zawierały m.in. pytania dotyczące sięgania po marihuanę. Pod uwagę wzięto odpowiedzi udzielone przez 1,4 mln licealistów.

Aktualnie 11 stanów zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych (m.in. Alaska, Kalifornia, Kolorado czy Massachusetts). Jednak w każdym ze stanów obowiązują inne zasady co do posiadanej ilości i sprzedaży komercyjnej. 

Natomiast 33 stany USA zalegalizowały medyczne użycie marihuany (m.in. Arizona, Floryda, Hawaje, New Jersey, Ohio, Pensylwania, czy Utah). 

Badacze przeanalizowali jak zmiany w dostępności marihuany wpłynęły na korzystanie z niej przez młodzież w całym kraju, a nie w poszczególnych stanach. Analiza danych pokazała, że legalizacja marihuany medycznej nie wpłynęła na odsetek nastolatków sięgających po marihuanę, natomiast legalizacja rekreacyjnego zażywania marihuany spowodowała, że odsetek ten spadł o niemal 10%. - czytamy w opisie wyników badania opublikowanych w "JAMA Pediatrics".

Podobne wyniki pokazało badanie przeprowadzone w stanie Waszyngton, po tym jak w 2014 roku zalegalizowano tam sprzedaż "rekreacyjnej" marihuany.

Autor badania podkreśla, że wyniki analizy przeprowadzonej przez jego zespół pomogą rozwiać niektóre obawy o to, że legalizacja marihuany wpłynie na większe zażywanie marihuany przez nastolatków. 

Jednak wciąż duży odsetek młodych ludzi przyznaje, że chociaż raz w życiu sięgnęło po marihuanę. Jak piszą autorzy badania regularne zażywanie marihuany w okresie dojrzewania może prowadzić do długotrwałych zmian w działaniu mózgu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze