Zaloguj
Reklama

Wypalenie zawodowe uznane jako jednostka chorobowa przez Światową Organizację Zdrowia

Wypalenie zawodowe
Fot. panthermedia
Wypalenie zawodowe
(1)

W maju tego roku wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO jako syndrom zawodowy znacząco wpływający na stan zdrowia. W związku z tym od stycznia przyszłego roku stanie się jednostką chorobową i będzie można otrzymać od lekarza zwolnienie lekarskie z tego tytułu.

Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w 2019 roku podjęła decyzję, że wypalenie zawodowe zostanie uznane za chorobę i wpisane do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Lista ta jest aktualizowana okresowo, obecnie obowiązuje jej dziesiąta wersja. Nowa klasyfikacja chorób wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. 

Od nowego roku osoby, które mają objawy wypalenia zawodowego będą mogły otrzymać L4, czyli zwolnienie lekarskie. Podobnie jak w przypadku depresji, zwolnienie z tego powodu pozwoli na swobodne poruszanie się, jak pójście na zakupy czy basen.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Głównymi objawami wypalenia zawodowego są: utrata przyjemności z jej wykonywania oraz uczucie nieustannego stresu i niezadowolenia z wyników.

Wypalenie zawodowe przejawia się problemem z koncentracją i zaangażowaniem się w obowiązki zawodowe. Jeśli wcześniej te same obowiązki pochłaniały całą naszą uwagę i dawały satysfakcję może świadczyć to właśnie o wypaleniu zawodowym.

Brak efektów z wykonywanej pracy to kolejny sygnał świadczący o wypaleniu zawodowym. Warto obserwować, czy sytuacja się nie powtarza stosunkowo często, gdyż nawet najlepszemu pracownikowi mogą zdarzać się gorsze dni w pracy i nie zawsze świadczy to o wypaleniu.

Oznaką wypalenia zawodowego może być również nieustanne skarżenie się na ból głowy czy brzucha, bądź częste przebywanie na L4. Wypalenie zawodowe niekorzystnie wpływa na zdrowie. Może bowiem wpływać na choroby serca, udary, otyłość, bóle głowy i mięśni, a nawet być przyczyną depresji.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze