Zaloguj
Reklama

10 nietypowych fobii, o których nie słyszałeś

Fobia
Fot. shutterstock
Fobia
(5)

Istnieją fobie o których słyszał każdy, jak na przykład lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia), lęk wysokości, lęk przed pająkami (arachnofobia) czy zwyczajna fobia społeczna. Jednak jest wiele fobii mniej znanych i w poniższym artykule postaramy się im przyjrzeć.  

Reklama

Fobia to zaburzenie nerwicowe, którego głównym objawem jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Do najbardziej znanych fobii możemy zaliczyć arachnofobię, czy klaustrofobię. Są jednak fobie o których mało kto słyszał. Wśród nich możemy zaliczyć:

1. Oktofobia - strach przed cyfrą 8 

Dla osób cierpiących na tę fobię mieszkanie pod numerem ósmym, wyjazd wakacyjny w miesiącu sierpniu, ósme miejsce w kolejce, zakupienie czegoś w ilości ośmiu sztuk - nie wchodzi w grę.

2. Somnifobia - strach przed snem i zasypianiem 

Każdego roku zaburzenie to wykrywane jest u wielu osób. Fobia ta może zakłócać normalne funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Długotrwały brak snu wpływa negatywnie na nastrój, zachowanie, uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, powoduje ciągłe zmęczenie, może być przyczyną pogorszenia się jakości życia. W efekcie zaburzenie może wywoływać niepokój, drażliwość, agresję, a nawet depresję. 

3. Tafefobia - strach przed zakopaniem żywcem 

Lęk ten był szczególnie silny na przełomie XVII i XVIII oraz w pierwszej połowie XIX w. Osoby cierpiące na tafefobię często w testamentach przekazują dyspozycję o tym, jak należy postępować z ich ciałem po śmierci, aby mieć zupełną pewność, że nie żyją. Uważają oni bowiem, że lekarzom zdarza się wystawiać błędne diagnozy odnośnie zgonów ze względu na nieprzewidywalność natury ludzkiej oraz fakt, że medycyna bywa skomplikowana.

4. Koulrofobia - strach przed klaunami 

Koulrofobia to lęk zupełnie irracjonalny. Chorzy nie boją się klaunów w ich naturalnym środowisku (cyrku), panikują natomiast, jeśli widzą ich na ulicy lub w innym miejscu. Koulrofobia nie jest wprawdzie wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, ale nie oznacza to, że nie istnieje. Osoby cierpiące na lęk przed klaunami przyznają, że niepokoją ich niesymetryczne części ciała klaunów (duże głowy i stopy, dziwne fryzury) oraz ich sztuczne zachowanie i makijaż.

fot. panthermedia

5. Filofobia - strach przed zakochaniem się 

Ryzyko wystąpienia tej fobii ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy osoba w przeszłości miała do czynienia z emocjonalnymi zawirowaniami dotyczącymi miłości. Filofobia może być również przewlekłym lękiem. Filofobia definiuje się jako anormalny, uporczywy i nieuzasadniony strach przed zakochaniem, co ma duży wpływ na jakość życia. Prócz lęku przed emocjonalnym zaangażowaniem mogą jej towarzyszyć inne objawy, jak nadmierna potliwość, nieregularne bicie serca, duszności, uczucie lęku, nudności i uczucie niepokoju. Najgorszym aspektem filofobii jest towarzysząca jej samotność.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze