Zaloguj
Reklama

Andropauza bez tajemnic

Łysienie u mężczyzny
Fot. medforum
Łysienie u mężczyzny
(4)

Andropauza to męski odpowiednik menopauzy, który występuje między 40 - 55 rokiem życia. „Przekwitanie” wiąże się ze spadkiem testosteronu. Wśród objawów zaobserwować można (m.in. zmiany nastroju, spadek sprawności seksualnej). Panowie niezbyt chętnie mówią o tym procesie związanym ze starzeniem się, uważając je za niemęskie. Szukają informacji na forach internetowych, rezygnując z pomocy lekarskiej i tym samym możliwości zminimalizowania uciążliwych symptomów.

Reklama

Istnienie andropauzy od lat jest tematem spornym - wielu kwestionuje jej obecność, sprowadzając ją do tzw. „kryzysu wieku średniego”. Na taki stan rzeczy składa się przede wszystkim zachowanie samych zainteresowanych, czyli mężczyzn i ich rezygnacja z szukania fachowej pomocy. Działanie takie skutkuje tym, że andropauza jest sporadycznie diagnozowanym schorzeniem.

Ważne! Męska menopauza to nie mit - przypadłość wiąże się ze spadkiem męskich hormonów płciowych i co za tym idzie, daje również objawy natury psychicznej oraz fizycznej.

Andropauza, czyli…

Tak naprawdę dopiero od niedawna andropauza stała się przedmiotem zainteresowania m.in. naukowców. Wcześniej bagatelizowano to schorzenie, które w sensie ścisłym nie jest chorobą. Nie małym przyczynkiem do takiej sytuacji, była i jest wciąż milcząca postawa mężczyzn dotycząca tego tematu, a podyktowana zwyczajnym wstydem.

Ważne! Pod terminem andropauza nie kryje się nic innego, jak naturalny proces starzenia się męskiego organizmu (zazwyczaj przypadający na około 50 - ty rok życia).  

Wielonarządowe zmiany w organizmie, do jakich dochodzi w skutek procesu przekwitania (spadku męskich hormonów płciowych - androgenów, m.in. testosteronu), powodują następstwa w postaci dolegliwości natury somatycznej, psychologicznej oraz seksualnej.

Ważne! W wyniku andropauzy funkcje hormonalne, jak i reprodukcyjne zostają zachwiane - ulegają znacznemu spadkowi oraz ułomności.

Andropauza uważana za odpowiednik menopauzy, tak naprawdę nim nie jest (jednakże pomiędzy andropauzą a menopauzą występują pewne analogie). Męskie klimakterium jest procesem o wiele dłużej trwającym niż kobieca menopauza. Menopauza charakteryzuje się nieodwracalnym zakończeniem funkcji hormonalnych oraz reprodukcyjnych. Andropauza zaś, to mogące trwać wiele dekad obniżanie się męskich hormonów płciowych androgenów (zwłaszcza testosteronu).

Objawy, diagnoza

Spadek ilości testosteronu tzw. „wygaszanie funkcji jąder”, wpływa na pogorszenie kondycji męskiego organizmu. Mowa tutaj nie tylko o wyraźnym spadku sprawności seksualnej (m.in. problemy z erekcją), ale również pogorszenie sprawności myślenia.

Ważne! Męski hormon płciowy - testosteron, który produkowany jest głównie w jądrach, pełni istotną rolę w organizmie, odpowiada (m.in. za rozwój nasieniowodów i kanalików plemnikotwórczych). Ma także wpływ na sferę emocjonalną, kształtując męskie modele zachowań (m.in. pewność siebie, zdecydowanie, agresja).  

Obniżony poziom testosteronu manifestuje się szeregiem objawów, które w miarę postępowania andropauzy, ulegają nasileniu.

  1. W początkowej fazie panowie uskarżają się m.in. na zmęczenie, wahania nastroju, a także spadek sprawności fizycznej i seksualnej.
  2. W kolejnych etapach dochodzą: problemy z koncentracją, zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej, bóle mięśniowe.

Ważne! Objawy i ich nasilenie przebiega w sposób indywidualny u każdego mężczyzny.


fot. shutterstock

Niezmiernie istotne jest, aby nie lekceważyć symptomów jakie daje męskie klimakterium. Zaniechanie leczenia może skutkować wieloma poważnymi zdrowotnymi konsekwencjami jak: cukrzyca, osteoporoza, schorzenia prostaty, spadek libido, problemy z erekcją. W tym także problemami natury psychicznej - mniejsza sprawność seksualna (jeden z symptomów andropauzy) wpływa na spadek samooceny mężczyzny, powodując często stany depresyjne.

Ważne! Wcześnie wprowadzona profilaktyka oraz leczenie, skutecznie wpływa na ograniczenie przykrych dolegliwości.

Profilaktyka powinna obejmować:

  1. Poddawanie się regularnym badaniom przesiewowym.  
  2. Wdrożenie odpowiedniej diety (niskokaloryczna, uboga w tłuszcze, bogata w warzywa oraz owoce).
  3. Regularny ruch dopasowany do indywidualnych możliwości (m.in. spacery, basen, jazda na rowerze).

Ważne! Zauważywszy u siebie niepokojące objawy, mężczyzna jak najszybciej powinien zgłosić się do swojego lekarza, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badaniach - dopasuje odpowiednią formę leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze