Zaloguj
Reklama

Czy język ciała kształtuje naszą osobowość ?

Autorzy: Patrycja Nowak
Ludzie
Fot. iStock
Ludzie
(5)

Mowa ciała ma duży wpływ na to jak odbierają nas inni. Amy Cuddy psycholog społeczny z Harvard Busuness School pokazuje natomiast jak mowa ciała potrafi zmienić również sposób w jaki postrzegamy samych siebie.

Reklama

Pokazuje jak za pomocą odpowiednich pozycji możemy zmienić własną samoocenę, szczególnie w sytuacjach postrzeganych przez nas jako stresujące. Odwołuje się ona do oceny poziomu dwóch hormonów: testosteronu określanego hormonem dominacji oraz kortyzolu określanego hormonem stresu.


Amy Cuddy przeprowadziła badania na grupie 42 osób. Połowa z nich poproszona była o przyjęcie pozycji dominującej przez 2 minuty, reszta przez 2 minuty przyjęła postawę obronną, wycofaną.
Okazało się, że u osób w postawie dominującej zanotowano aż 25% wzrost poziomu testosteronu i spadek kortyzolu. Odwrotnie natomiast w drugiej grupie badanych zanotowano wzrost kortyzolu i spadek testosteronu.


Te wahania poziomu hormonów wiązały się również ze zmianą zachowania uczestników, „dominanci” byli gotowi do podejmowania działań, byli bardziej odważni.
Amy Cuddy jednocześnie przestrzega jednak aby unikać przyjmowania pozycji „siły” w trakcie np. rozmowy kwalifikacyjnej, co może zostać źle odebrane przez naszego romówcę. Natomiast przygotowanie do takiej rozmowy,  przyjęcie takiej postawy przez 2 minuty dajmy na to  w toalecie potrafi czynić cuda.


Odwołuje się ona do własnych doświadczeń, będąc ofiarą wypadku samochodowego doznała urazu głowy i uszkodzenia mózgu. Lekarze nie dawali jej dużych szans na rozwój intelektualny. Amy Cuddy udowowodniła jednak, że ciężko pracując oraz czasami jak sama twierdzi udając, że jest odważna i pewna siebie by stawić czoło wykładowcom, można osiągnąć sukces.
Stała się tak silna tak jak silna była pozycja, którą przyjmowała. Stała się też silną osobą, którą do tej pory starała się udawać.
Może warto więc wypróbować ten mały eksperyment na sobie.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze