Zaloguj
Reklama

Jak przebiega proces zmiany płci?

Wsparcie lekarza
Fot. panthermedia
Wsparcie lekarza
(4)

Wiele osób transseksualnych w pewnym momencie swojego życia decyduje się na przejście procesu zmiany płci. Zapewne nie ulega wątpliwości to, że jest to proces długotrwały i dość skomplikowany, pewne jednak związane z nim aspekty zdecydowanie zaskakują – jednym z takowych jest to, że osoba zmieniająca płeć musi… pozwać w sądzie swoich rodziców. Jakie są poszczególne etapy procesu zmiany płci i z jakimi trudnościami mierzą się podczas niego osoby transseksualne?

Reklama

Spis treści:

  1. Zmiana płci: hormonoterapia
  2. Zmiana płci: aspekty prawne
  3. Zmiana płci: operacje korekty płci

Transseksualizm to pojęcie oznaczające niezgodność płci psychicznej z płcią metrykalną – oznacza to, że osoba, która przyszła na świat jako kobieta, czuje się w rzeczywistości mężczyzną lub odwrotnie, że człowiek, który urodził się mężczyzną, a tak naprawdę czuje się kobietą. W wielu krajach świata – w tym również, niestety, i w Polsce – osoby zmagające się z takimi trudnościami bywają prześladowane czy napiętnowane. Takie traktowanie, czego szerzej tłumaczyć zapewne nie trzeba, zdecydowanie nie pomaga – osoby transpłciowe i tak zmagają się z licznymi trudnościami związanymi z niezgodnością płciową, do tego warto tutaj nadmienić, że częściej niż w populacji ogólnej spotykane są u nich różne zaburzenia psychiczne, m.in. zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe czy zaburzenia osobowości.

O tym, że niezgodność płci psychicznej z metrykalną może być bardzo dużym obciążeniem dla psychiki, przekonywać z pewnością nie trzeba – wystarczy sobie wyobrazić, jak to byłoby posiadać ciało płci przeciwnej. Nie powinno wobec tego dziwić to, że wiele osób transpłciowych decyduje się ostatecznie na proces zmiany płci – jest on zdecydowanie bardziej skomplikowany, niż można by tylko przypuszczać.

Zmiana płci: hormonoterapia

Jednym z podstawowych związanych ze zmianą płci procesów jest hormonoterapia. Warto tutaj od razu wyraźnie zaznaczyć, że przed samym jej rozpoczęciem pacjenta czeka długa droga – najpierw konieczne jest upewnienie się, że pacjent rzeczywiście zmaga się z dysforią płciową i że zmiana płci może przynieść u niego korzystne rezultaty. Sam proces rozpoczyna się więc od wizyt u seksuologów, psychologów i wykonania wielu różnych badań, do których zaliczane są m.in. badania hormonalne czy badania obrazowe głowy, czasami zlecane bywają również i badania genetyczne. Wtedy, gdy zostanie ostatecznie potwierdzone, że płeć metrykalna pacjenta nie jest zgodna z jego płcią psychiczną, rozpocząć się zasadniczo może cały proces zmiany płci.

Mężczyznom zmieniającym płeć na żeńską podawane są preparaty żeńskich hormonów płciowych. Skutkiem takiej suplementacji są zmniejszenie masy i siły mięśniowej, redystrybucja tkanki tłuszczowej oraz powiększenie gruczołów piersiowych. Dodatkowo dochodzić może również do spowolnienia wzrostu włosów w różnych miejscach ciała oraz do spadku stężenia testosteronu we krwi.

W przypadku kobiet, które czuje się mężczyznami, wykorzystywana jest suplementacja męskich hormonów płciowych. Rezultatem ich podawania jest zmiana tembru głosu (staje się on niższy), zwiększenie masy mięśniowej oraz stymulacja wzrostu owłosienia na ciele.

Warto tutaj od razu wspomnieć o dwóch związanych z hormonoterapią aspektach. Przede wszystkim zajmuje ona długi czas – tak jak pierwsze jej efekty widoczne mogą być już po kilku nawet tygodniach, tak np. wyraźnie widoczne powiększenie się gruczołów piersiowych zauważalne stawać się może dopiero po 2-3 latach.

Innym istotnym aspektem jest to, że hormonoterapia niesie za sobą pewne zagrożenia – ze względu właśnie na nie stosuje się ją wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach. Suplementacja żeńskich hormonów płciowych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. nadciśnienia tętniczego, incydentów zakrzepowo-zatorowych czy cukrzycy, przyjmowanie zaś męskich hormonów płciowych nasilać może ryzyko m.in. hipercholesterolemii i chorób wątroby.

Jak przebiega proces zmiany płci? fot. panthermedia

Zmiana płci: aspekty prawne

Zmiana płci obejmuje nie tylko zmianę wyglądu – osoby transseksualne zazwyczaj dokonują również zmiany płci w rozmaitych dokumentach. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to wcale łatwe – do tego celu konieczne jest bowiem zgłoszenie się do sądu z powództwem w przedmiocie ustalenia płci. Zazwyczaj możliwe jest to po upływie roku od rozpoczęcia hormonoterapii, dodatkowo konieczne jest posiadanie stosownej dokumentacji medycznej potwierdzającej istnienie u pacjenta transseksualismu.

Cała procedura ostatecznie nie jest łatwa, dodatkowo zdecydowanie nie jest ona przyjemna – w procesie ustalenia płci konieczne jest bowiem pozwanie swoich własnych rodziców. Wiele osób decyduje się jednak ją przejść nie tylko ze względu na to, aby uzyskać odpowiednie dokumenty, takie jak dowód osobisty czy paszport – sądowne ustalenie płci jest niezbędne do tego, aby możliwe było przebycie operacyjnej korekty płci.

Zmiana płci: operacje korekty płci

Pewne oczekiwane zmiany wyglądu możliwe są dzięki przebyciu hormonoterapii, nie pozwala ona jednak dokonać pełnej przemiany płci – do tego celu konieczne jest przebycie odpowiednich zabiegów chirurgicznych.

W przypadku zmiany płci z żeńskiej na męską jednym z podstawowych zabiegów jest mastektomia, czyli resekcja gruczołów piersiowych oraz histerektomia, czyli usunięcie macicy. Przeprowadzane są również zabiegi korygujące wygląd narządów płciowych – możliwe jest wytworzenie penisa z łechtaczki, mosznę z kolei można wymodelować z warg sromowych większych.

Przy zmianie płci z męskiej na żeńską wykonuje się orchidektomię, czyli usunięcie jąder. Istotną dla wielu osób procedurą jest również wytworzenie pochwy. Łechtaczkę formuje się zwykle z żołędzi penisa, ze skóry moszny można z kolei wytworzyć wargi sromowe.

Wspomniane powyżej zabiegi stanowią jedynie przykłady procedur, które bywają wykonywane w procesie zmiany płci. Przeprowadzane nierzadko bywają inne jeszcze zabiegi, takie jak np. powiększenie piersi.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze