Zaloguj
Reklama

Jak schudnąć? Kilka porad na skuteczne odchudzanie

Współautorzy: lekarz specjalista psychiatra i seksuolog
Dylemat z dietą
Fot. panthermedia
Dylemat z dietą
(5)

Jak schudnąć? Czy jest cudowana pigułka albo dieta? Poniżej znajdują się porady opracowane przez lekarza psychiatrę, którego pasją jest propagowanie zdrowego trybu życia. Wydrukuj i powieś na lodówce. 

Reklama

Skoro czytasz ten tekst oznacza, że masz problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. I to nie od paru dni, raczej od miesięcy lub lat. Najważniejsze pytanie jest takie: Czy na pewno chcesz COŚ z tym zrobić? Tak? Super!

Ale pamiętaj: nie ma na to prostego i szybkiego sposobu, żadnej cudownej pigułki czy diety.

I co czytasz dalej? Jeśli chcesz faktycznie coś zmienić musisz przyjąć do wiadomości 2 fakty:

1. Nie ma powrotu do przeszłości
Czyli do schematu funkcjonowania, w którym dominowało zjadanie zbyt wielu kalorii i zbyt małe ich spalanie poprzez aktywność fizyczną. Ta zmiana musi być trwała, tj. do końca życia, inaczej będzie JOJO.

2. Ta zmiana może być fajna
Mniej słodyczy, pieczywa, kolorowych napojów i więcej ruchu to może być sposób na życie. Wiele osób, którym się udało, nie wyobraża sobie potem innego modelu. Choć na początku, ta zmiana na pewno będzie trudna dla Ciebie drogi czytelniku, ale też dla ludzi z Twojego otoczenia.

W poradniku opisuję metody, które pomogą Ci w walce z nadwagą i otyłością. Ważne, aby zrozumieć, że do celu nie prowadzi jedna droga (dieta cud, pigułka, zestaw ćwiczeń), ale cały zespół działań, które z jednej strony obniżą bilans energetyczny, z drugiej utrzymają wysoki poziom motywacji do zmiany.

Dieta

 • Jedz zdrowo. Każdy mniej więcej wie co jest zdrowe, a co nie. Generalnie niskoprzetworzone i niesłodzone. Możesz jeść: warzywa, mięso (unikaj wieprzowiny), ryby, jaja. Unikaj przetworów mącznych i drożdżowych.
 • Unikaj chrupiącego. Chipsy, paluszki, posypka, ciasto (pół)francuskie, wafelki, panierki.
 • Reklama kłamie. Jedzenie, picie i suplementy (leki) z reklam TV i radia są nic nie warte, a niektóre wręcz niezdrowe.
 • Nie kupuj, aby spróbować. Nie kupuj na zapas. Jeśli w sklepie cieknie Ci ślinka, to na pewno to co widzisz jest pyszne, ale też pełne kalorii. Daj sobie spokój.
 • Unikaj słodyczy. Jeśli już musisz to jedz te naturalne - owoce. Wybieraj zdrowe przekąski (pisałem o tym wcześniej).
 • Unikaj kolorowego. Wszystkie kolorowe napoje (w tym soki) i przetwory mleczne mają dużo cukru (=kalorii). Co w zamian? Woda, herbata, kawa, jogurt naturalny, kefir, serek wiejski. Do tego kolorowe warzywne dodatki: rzodkiewka, papryka, marchewka itp.
 • Jedz tak, aby nie być głodnym. Jedź co ok. 3 godziny, czyli zaplanuj 5 posiłków w ciągu dnia, w tym 3 duże, 2 mniejsze. Jedź śniadanie. To najważniejszy posiłek dnia
 • Unikaj airfoodu. Tzn. jedzenia w powietrzu, czyli prosto z garnka. Każdy posiłek powinien mieć swój czas, miejsce i z góry założoną objętość (talerz, miska). Inaczej stracisz kontrolę. Mega głodo-ssanie minie za 20 min. Poczekaj chwilę.

fot. shutterstock

 

Ruch

 • Spalaj kalorie. Ciężko się odchudzać bez pobudzenia metabolizmu. Szybki spacer, nordic, rower, bieganie, orbitrek lub inne “cardio”.
 • Chodź, a nie jeździj. Dotyczy także windy. Gdzie się da, spalaj energię. Bliskie dystanse pokonuj zawsze piechotą. Gdzie się da chodź po schodach

Motywacja

 • Najważniejsze: dlaczego chcesz schudnąć? I co Ci w tym przeszkadza?
 • Jeśli naprawdę chcesz, to szukaj rozwiązań, a nie wymówek!
 • Usuń przekąski z zasięgu wzroku i rąk. W domu, pracy, u znajomych. Nie chodzi tylko o słodycze, ale wszystkie pokarmy “instant” - czyli do szybkiego pochłonięcia..
 • Notuj KAŻDY posiłek i napój (poza wodą). Nie chce ci się pisać? Zrób zdjęcia telefonem. Ale koniecznie przed zjedzeniem.
 • Siła woli jest jak mięsień. Niećwiczona zanika. Na początku będziesz się zmuszać do niejedzenia, niekupowania żarcia i ruchu. Ale z czasem będzie coraz łatwiej, choć naturalny leń zostanie w Tobie na zawsze.
 • Popracuj nad bliskimi. Żeby Ci pomagali, a nie sabotowali Twoich działań.
 • Przypominajki. Powieś sobie na widoku kartkę taką jak ta, zdjęcia sprzed otyłości, kupuj i czytaj gazety (np. Men's / Women's Health), książki o zdrowym trybie życia.
 • Regularność posiłków i treningów powoduje, że życie staje się bardziej uporządkowane = prostsze. Schematy pomagają.
 • Jeśli czujesz napad głodu - przerwij aktualną czynność na parę minut, wyjdź na krótki spacer, poćwicz trochę, albo idź spać

Autor opracowania: Dr Maciej Matuszczyk (lekarz psychiatra i seksuolog) praktykuje w swoim Gabinecie Lekarskim w Katowicach przy ul. Brynowskiej 70 oraz w Centrum Zdrowia Psychicznego Tychy.

Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, zobacz kolejny artykuł związany ze skutecznymi metodami odchudzania, kliknij TUTAJ.

Jeśli masz wyżej opisany problemzgłoś się do dietetyka.

 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze