Zaloguj
Reklama

Jak żyć i wygrywać z cukrzycą?

Zastrzyki z insuliną
Fot. medforum
Zastrzyki z insuliną
(0)

Cukrzyca zaliczana jest do przewlekłych chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz większy odsetek ludzi.  Cukrzyca charakteryzuje się zespołem objawów, które tym bardziej czynią ją groźną dla zdrowia czy nawet życia. 

Reklama

Przyczyny występowania cukrzycy

Do głównych przyczyn występowania cukrzycy zalicza się czynniki genetyczne, które uznawane są za prekursory prowadzące do wystąpienia choroby.  Coraz częściej naukowcy sugerują, że jedną z przyczyn wystąpienia cukrzycy mogą być czynniki środowiskowe.  Cukrzyca związana jest z zaburzeniami gospodarki cukrowej w organizmie, wywołanej przez niedobór insuliny, hormonu wytwarzanego przez komórki beta trzustki.

Rodzaj cukrzycy

W literaturze podawane trzy główne typy cukrzycy. Wyróżniany jest również stan przedcukrzycowy, opisywany jako pre-diabetes, który obejmuje nieprawidłową glikemię na czczo i nieprawidłową tolerancję glukozy. Cukrzyca typu pierwszego zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych, w której następuje upośledzenie czynności wydzielniczych trzustki. Cukrzyca typu II rozwija się z wiekiem,  często nazywana jest cukrzycą dorosłych.  Trzustka osób cierpiących na cukrzycę typu II produkuje nieznaczne ilości insuliny. Trzecim typem cukrzycy jest tzw. Cukrzyca ciężarnych, objawiająca się zaburzeniem tolerancji węglowodanów zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. 

Co powinno nas zaniepokoić?

Okazuje się, że wielu pacjentów nie wie, że choruje na cukrzycę. Bagatelizowanie badań cukru we krwi prowadzi do wystąpienia wielu powikłań. Prawidłowy poziom cukru we krwi waha się między 60-100 mg/dl. Stan „przedcukrzycowy” występuje kiedy przedział stężenia cukru we krwi wzrasta do 100-125 mg/dl.  Cukrzycę rozpoznaje się w momencie, gdy stężenie glukozy na czczo co najmniej 8 godzi od posiłku przekracza wartość 126 mg/dl.  Jednym z objawów, sygnalizujących początki cukrzycy może być częste uczucie suchości w ustach, wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu czy gwałtowny spadek wagi.  W przypadku zachorowania na cukrzycę, bardzo ważne jest nie bagatelizowanie zażywania leków.

Powikłania nie leczonej cukrzycy

Do najgroźniejszych powikłań cukrzycy zalicza się m.in. chorobę naczyniową mózgu  (niedokrwienie kończące się silną demencją), retinopatię ( uszkodzenie siatkówki oka, które może prowadzić do zaćmy lub ślepoty), niedokrwienie i zawał serca, nefropatia cukrzycowa ( uszkodzenie nerek, prowadzące do niewydolności), zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, zaburzenia oddawania moczu, impotencja, uszkodzenie naczyń krwionośnych,  chromanie przestankowe (ból jednej lub dwóch nóg), neuropatia (uszkodzenie włókien nerwowych) czy stopa cukrzycowa (owrzodzenia i deformacja kości).

Przede wszystkim-prewencja!

 Jeśli skończyłaś 45 rok życia- badaj stężenie cukru we krwi raz do roku. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę, tj. osoby zmagające się z nadwagą, nadciśnieniem czy chorobą wieńcową, podwyższonym poziomem cholesterolu nie powinny zapominać o regularnym badaniu!  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze