Zaloguj
Reklama

Kobiety: korelacja pomiędzy stresem a zachorowalnością na Alzheimera

Pamięć
Fot. medforum
Pamięć
(0)

Statystyki pokazują, że choroba Alzheimera częściej dotyka kobiety. Do tej pory przyczyny nie były znane, jednak najnowsze badania sugerują, że stres może wpływać na tę przypadłość. Naukowcy przyjrzeli się związkowi pomiędzy nim a długoterminowym pogorszeniem funkcji poznawczych związanych z chorobą.

Reklama

Spis treści:

  1. Wpływ wieku
  2. Stres również ma znaczenie
  3. Jak zahamować proces demencji?

Ten postępujący stan, który dotyka miliony osób na całym świecie, nie ma udowodnionej przyczyny zachorowania, leczenia, a tym bardziej wyleczenia. To, co do tej pory pewne i udowodnione, to fakt, że choroba częściej niż mężczyzn dotyka kobiety.

Wpływ wieku 

Poprzednie badania wykazały, że wiek jest znaczącym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania. Przeważająca większość społeczeństwa chorującego na Alzheimera to osoby w powyżej 65. roku życia i więcej. Co ważne, przypadłość ta nie jest naturalną częścią procesu starzenia się, a przekroczenie danego wieku nie wiąże się z zachorowaniem. Naukowcy postanowili teraz spojrzeć na związek między stresem a długoterminowym pogorszeniem funkcji poznawczych związanym z tą chorobą.

Stres również ma znaczenie 

Aby dowieść tezy mówiącej o tym, że stresujące wydarzenia wpływają na zachorowanie, naukowcy przeprowadzili badanie, które oparte było na czterech wywiadach wszystkich uczestników – w 1982 r., pomiędzy 1993-1996 r. i w latach 2003-2004.

Po przeanalizowaniu odpowiedzi naukowcy ustalili związek pomiędzy stresującymi wydarzeniami życiowymi w wieku średnim a pogorszeniem zapamiętywania i rozpoznawania słów. Kobiety, które przeżyły co najmniej jedno traumatyczne doświadczenie życiowe, podczas 4. wizyty zapamiętały o jedno słowo mniej niż podczas 3.

Stresujące wydarzenia życiowe nie spowodowały spadku na takim samym poziomie. Według uczonych dzieje się tak, ponieważ chroniczny stres może mieć większy wpływ na funkcjonowanie mózgu niż krótkotrwały uraz.

Korelacja między stresem a chorobą Alzheimera, fot. panthermedia

Normalna reakcja na stres powoduje tymczasowy wzrost hormonów stresu, takich jak kortyzol, a po jego zakończeniu poziomy wracają do wartości wyjściowej i następuje powrót do zdrowia – mówi dr Cynthia Munro, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych.

Jak zahamować proces demencji?  

Zahamowanie stresu jest prawie niemożliwym zadaniem, jednak możliwa może okazać się zmiana reakcji organizmu w przypadku odczuwania lęku. Leki, które mogą zmienić sposób radzenia sobie mózgu ze stresującymi zdarzeniami, znajdują się na etapie opracowywania. Łączenie ich ze znanymi technikami zmniejszania stresu może być pomocne w miarę starzenia się ludzi, zwłaszcza kobiet.

Wraz z powtarzającym się stresem lub ze wzmożoną wrażliwością na niego ciało rozwija zwiększoną i trwałą odpowiedź hormonalną. Potrzebuje wówczas więcej czasu na odzyskanie pełnej sprawności. Wiemy, że jeśli poziom hormonu stresu wzrośnie i pozostanie wysoki, nie jest to dobre dla mózgu dodaje Munro.

Dalsze badania będą musiały podjąc kwestię, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy stresem a pogorszeniem funkcji poznawczych. W takim przypadku zmiana reakcji organizmu na stres może być jeszcze bardziej niezbędna i kluczowa w walce z chorobą Alzheimera.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze