Zaloguj
Reklama

Koronawirus – racjonalne spojrzenie

Autorzy: lek. Michał Marciniak
Komisja egzaminacyjna
Fot. ojoimages
Komisja egzaminacyjna
(5)

Gdy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o pierwszych zachorowaniach spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie zastanawialiśmy się, jaki będzie to miało wpływ na nasze codzienne życie. Ot, „jakaś nowa choroba", jakich przecież mnóstwo. To że kilku mieszkańców Chin zachorowało, to jeszcze chyba nie powód, żeby się tym martwić? Przecież zima za pasem – trzeba się przygotować na naszą coroczną „epidemię" grypy. Podejrzewam, że po pierwszych zachorowaniach w Wuhan nikt nie spodziewał się „efektu motyla" i rozwoju pandemii, jakiej świat od dawna nie notował. [Artykuł pochodzi z kwietnia 2020 r.]

Reklama

Spis treści:

  1. Początek w Polsce
  2. Jaki jestem ja?
  3. Poprawne postępowanie

Początek w Polsce 

4 marca wirus (oficjalnie) dotarł do Polski. Informacja o pierwszym potwierdzonym przypadku zachorowania wywoływała skrajne uczucia. Przez wielu pierwszy przypadek był wręcz „oczekiwany" (choć raczej przez tych, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może mieć zarażenie) – przecież w Europie coraz więcej przypadków, u prawie wszystkich sąsiadów już ktoś choruje, a my? A może nas ominie? Może jesteśmy „narodem wybranym", ze szczególną ochroną? Dobrze, może nie nadprzyrodzoną, ale po prostu jesteśmy wyjątkowo rozsądnym narodem i wiemy, jak się zachowywać, żeby nie szerzyć zakażenia. No nie, nadszedł 4 marca i początek chorowania w Polsce jednak nastąpił. Musiał nastąpić, nie było to nic niezwykłego w naszym świecie, czyli globalnej wiosce, gdzie ludzie nieustannie przemieszczają się. Inni natomiast z przerażeniem czytali wszystkie informacje o „zbliżaniu się” wirusa do Polski, a w końcu o pierwszym zachorowaniu, co zapoczątkowało okopywanie się w swoich domowych twierdzach, zakupy „na później”, niemalże pisanie pierwszych zdań testamentu. W każdym razie drugą grupę osób charakteryzuje lęk i działania, w gruncie rzeczy, irracjonalne.

Jaki jestem ja? 

Podświadomie czujemy, że ani jedna, ani druga grupa nie postępuje właściwie. Ale jednocześnie odczuwamy spokój, bo w gruncie rzeczy, do żadnej z nich nie należymy, prawda? Mamy o sobie przekonanie, że postępujemy racjonalnie. No owszem, jakieś zapasy zrobiliśmy, ale bez przesady, „nie są to przecież tony jedzenia”. Ale to jest wygodne postępowanie, pozornie wynikające z przezorności. Wygodnie jest pojechać do sklepu i zrobić zakupy na zapas. Nie wymaga to większego wysiłku. W zasadzie to takie zachowanie wpisuje się w modny nurt konsumpcjonistyczny – „lepiej mieć więcej”. A co z działaniami, które faktycznie mają wpływ na szerzenie się epidemii? Przecież wirus „nie rozprzestrzenia się” sam, tylko jest przenoszony przez nas. Dlatego tak istotne jest, żeby może kupione 5 kilogramów ryżu wymienić na 5 litrów płynu do dezynfekcji rąk (ważne, żeby był na bazie wysokoprocentowego alkoholu!)?

Jak pandemia wpłynęła na kosumpcję?, fot. panthermedia

Tylko potem jeszcze jedna ważna sprawa – trzeba tego płynu często i właściwie używać! Przetarcie dłoni i „uczucie swieżości” nie wystarczą, żeby mówić o właściwej dezynfekcji (prawidłowe schematy mycia dłoni można znaleźć w internecie). Lek stosowany niewłaściwie nie działa. A w Polsce nie brakuje żywności i, naprawdę, nie potrzebujemy robić zapasów – jedynie zwykłe zakupy raz w tygodniu.

Poprawne postępowanie 

Ilość informacji, jak się zachowywać, co robić i czego unikać, jest ogromna. Naprawdę zewsząd słyszymy #zostańwdomu, #niewychodź, #myjręce. Oczywiście każdy jest w innej sytuacji. Niemniej jednak okazuje się, że część naszej pracy można wykonywać zdalnie, bez wychodzenia z domu. I to jest podstawowe zalecenie – ZOSTAŃ W DOMU! Im mniej kontaktów społecznych, tym mniej okazji do przekazania sobie wirusa. Wiele osób nawet nie wie o zakażeniu – są tzw. bezobjawowymi nosicielami, ale przekazanie osobie z obniżoną odpornością może dla niej stać się tragiczne w skutkach. Pamiętajmy o innych.

Uczymy się możliwości wykonania zakupów on-line. Odkrywamy, że sprawnie funkcjonuje portal obywatel.gov.pl, gdzie wiele spraw urzędowych załatwimy bez wychodzenia z domu. Okazuje się, że jesteśmy w stanie przeżyć bez zakupów odzieżowych czy elektronicznych.

Może taka pandemia jest nam „potrzebna”, żeby tę konsumpcjonistyczną spiralę odkręcić? Może dzięki stanowi epidemicznemu zwolnimy, docenimy czas spędzony w gronie rodzinnym? Przecież tak narzekamy na ilość pracy, wieczne zabieganie, „na nic nie mam czasu”, „kiedy ja ostatnio czytałem książkę” itp. To może teraz jest właśnie ten czas? Książki nie wyglądają ładnie tylko na półce. A jak ładnie pachną w środku, zwłaszcza nieotwierane przez lata. Może to jest ten moment, żeby się o tym przekonać?

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze