Zaloguj
Reklama

Masturbacja – forma samozaspokajania kobiet i mężczyzn

Seks
Fot. Shutterstock
Seks
(4)

Masturbacja zaliczana jest do powszechnie występującego zjawiska. Dotyczy ona nie tylko osób samotnych czy będących w nieudanych związkach, ale także tych, które żyją w związkach w pełni udanych i spełniających ich oczekiwania związane z seksualnością. Nie jest prawdą, że masturbują się tylko i wyłącznie młode osoby, bardzo często robią to osoby w pełni dojrzałe i doświadczone seksualnie. Czy zjawisko to występuje powszechnie? Czy jest normalne? Czy stanowi zaburzenie?

Reklama

Spis treści:

 1. Masturbacja – czym jest?
 2. Masturbacja u kobiet i u mężczyzn
 3. Jak i czym się masturbujemy?
 4. Mity dotyczące masturbacji

Masturbacja – czym jest?

Masturbacja jest jednym ze sposobów zaspokajania swoich potrzeb seksualnych. Polega ona na pobudzaniu narządów płciowych bez całkowitego udziału partnera bądź jak mówi literatura „przy jego biernym udziale”. Początkowo masturbacja była całkowicie zakazana, a wręcz potępiana. Ejakulacja, która nie została doprowadzona do pochwy swojej wybranki była uważana za dewiację, nazywano to tzw. daremnym wytryskiem. Przez długi czas był on bardzo krytykowany ze względu na niszczenie nasienia (materiału biologicznego), który mógłby dać nowe życie.

Masturbacja u kobiet i u mężczyzn

Masturbacja u kobiet jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Kiedyś w ogóle o niej nie mówiono. Dziś słyszymy o niej coraz więcej, a co ważne badania naukowe pokazują, że ok. 60% młodych kobiet swój pierwszy orgazm przeżyło właśnie dzięki masturbacji. Stanowi bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, gdyż w ten sposób dowiadujemy się m.in. tego:

 • jak sprawiać sobie przyjemność
 • jak zbudowane jest nasze ciało i co z nim możemy robić
 • zbieramy „sami” informacje na temat naszych narządów płciowych
 • jakie są nasze potrzeby seksualne i w jaki sposób najlepiej je zaspokajać

Warto pamiętać o tym, że bardzo ważny wpływ na jakość masturbacji ma wybór nie tylko odpowiedniego miejsca ale także momentu. Kluczową kwestią jest spokój, cisza, zrelaksowanie i świadomość, że nikt nas nie „przyłapie”.

Jak i czym się masturbujemy?

W przypadku kobiet nie ma jednego sprawdzonego sposób na osiągnięcie orgazmu. U jednych pojawia się on pod wpływem stymulacji punktu G, u innych pochwy czy łechtaczki. Podobnie jest w przypadku mężczyzn, każdy jest inny i lubi inną formę pieszczot.
W ok. 90% przypadków bardzo dużą przyjemność sprawia poruszanie biodrami w trakcie masturbacji. Większość mężczyzn lubi często zmieniać techniki masturbacji.
Nie ma dwóch takich samych osób - dlatego powinniśmy obserwować nie tylko swoje ciało, ale także naszego partnera.

Masturbacja, jak pokazują badania naukowe nie ma większych skutków ubocznych, chyba że staje się elementem uzależnieniem (nałogu) od seksu. W przypadku mężczyzn ma bardzo pozytywny wpływ na długie życie w kondycji seksualnej. Mężczyźni najczęściej masturbują się za pomocą dłoni (jedną bądź dwoma), mogą także stymulować jednocześnie mosznę.

Używają także sztucznych pochew, dmuchanych lalek czy masturbatorów. Kobiety najczęściej robią tzw. „palcówki”, ale także bardzo często używają różnego rodzaju wibrujących mastubratorów. Należy pamiętać o tym, że masturbacja nie stanowi sposobu na zastąpienie seksu.

Wszystko co dotychczas mogliśmy słyszeć o masturbacji (onanizowaniu)

Cały czas pojawiają się nowe opinie i sądy na temat masturbacji. Znajdziemy zarówno jej zwolenników jak i ogromnych, zawziętych przeciwników.

Mity dotyczące masturbacji

Wśród najczęściej spotykanych poglądów znajdują się:

 1. Onanizm należy jak najszybciej zacząć leczyć. Konieczna jest pomoc i wsparcie ze strony psychologa, psychiatry, a nawet zażywanie leków. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest to oczywiście nieprawdą, Chyba, że zaczyna utrudniać normalne, sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym.
 2. Masturbacja stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia człowieka w wyniku używania różnego rodzaju masturbatorów - co jest oczywiście nieprawdą
 3. Masturbacja dotyczy tylko i wyłącznie młodzieży (jest jedna z faz psychoseksualnych okresu dojrzewania). Spotykana jest ona także u osób dorosłych i starszych.
 4. Masturbacja u kobiet prowadzi do niepłodności - nieprawdziwy pogląd
 5. Masturbujący się mężczyźni to najczęściej impotenci, co jest oczywiście nieprawdą. Niepokój powinien pojawić się wtedy gdy onanizm ma służyć zastąpieniu seksu. Nie jest to jednak problem, gdy mówimy o osobach starszych czy tych, które nie mają partnerów.
 6. Bardzo częsta masturbacja u mężczyzn prowadzi do raka prostaty. Jest to kolejny mit, gdyż ani rak prostaty czy jej przerost nie mają nic wspólnego z onanizowaniem się.
 7. Nie ma możliwości osiagnięcia orgazmu podczas masturbacji. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest to nieprawdą, gdyż większość kobiet, a także mężczyźni osiągają orgazm podczas masturbacji.
 8. Każdy mężczyzna masturbuje się. Jest to oczywiście nieprawda. Zdarzają się tacy panowie, którzy tego nie robią. Przyczyn może być wiele: od uprzedzeń seksualnych po poglądy czy traktowanie tego jako grzech bądź chorobę.
 9. Masturbacja nie daje spełnienia i prawdziwej satysfakcji seksualnej. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż satysfakcja zwłaszcza w przypadku kobiet może być większa (w przypadku niedopasowania z partnerem). 

Z badań wielu seksuologów, prowadzonych w różnych ośrodkach w Polsce oraz za granicą wynika, że masturbacja nie jest niczym złym. Jest uzupełnieniem życia seksualnego. Niepokoić powinniśmy się dopiero wtedy, gdy zaczyna ona stanowić jego sens. Jeżeli natomiast masturbacja zastępuje życie seksualne z partnerką lub partnerem to warto zastanowić się nad wizytą u seksuologa. Podjęcie decyzji o wizycie może być trudne dla wielu par, ale warto ze sobą na ten temat porozmawiać. Zazwyczaj problemy życia codziennego nas blokują i oddalają od bliskiej nam osoby. Jeżeli jest taka konieczność, warto zasiegnąć rady specjalisty.

Temat masturbacji nie powinien być zatem tematem tabu. Jest to naturalne zachowanie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Bardzo często młodzi ludzie (w wieku nastoletnim) poznają swoje ciało dzięki masturbacji. Często zdarza się, że ludzie wstydzą się zajrzeć do sklepów z gadżetami. Rynek oferuje wiele alternatywnych rozwiązań - na stronach internetowych dostępne są dyskretne wysyłki zamówień. Pamiętać jednak należy, by podczas zakupu zasiegnąć rady sprzedawcy i sprawdzić czy kupowany gadżet ma atest i nie jest "chińską produkcją".

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze