Niepokojące zachowania w okresie przedszkolnym u dziecka

Około trzeciego roku życia zauważamy u dzieci różnego rodzaju nowe zachowania i postawy. Bardzo często są to: upór, kopanie, plucie, rzucanie przedmiotami, popychanie rówieśników, odmowa wykonywania poleceń czy agresja. Jest to szczególnie widoczne w przedszkolu. Stąd biorą się takie zachowania?
Wiele rodziców nie wie jak postąpić i co zrobić gdy usłyszy, że ich pociecha kogoś kopnęła, ugryzła, odmówiła posprzątania zabawek, zjedzenia posiłku czy rzuciła się na podłogę i zaczęła kopać w przedszkolu. Początkowo nie wierzą oni słowom nauczycielki dopóki sytuacja ta nie powtórzy się w ich obecności (w domu, sklepie, u fryzjera czy u lekarza). Tego typu zachowania w tym okresie życia nie są najczęściej oznaką nieposłuszeństwa ale zaliczane są do reakcji prawidłowych. Przy właściwym i konsekwentnym postępowaniu ze strony rodziców oraz wychowawców przedszkola można je „wytępić” bądź po prostu ustąpią samoistnie.
W większości przypadków zaleca się by rodzice ignorowali negatywne zachowania swojej pociechy. Ale czy można tak robić w każdej sytuacji? Jest to niedopuszczalne gdy dziecko bije, atakuje czy pluje na swoich rówieśników bądź zwierzątko. Jeśli takie sytuacje się powtarzają powinniśmy udać się z dzieckiem do psychologa bądź psychiatry.
Pamiętajmy o tym, że każde nieładne zachowanie dziecka takie jak:
- rzucenie się na podłogę,
- kopanie,
- krzyk,
- głośny płacz,
- przekleństwa,
- szczypanie,
- gryzienie,
- piszczenie.
Są najczęściej chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Najlepiej by rodzice je ignorowali i nie wchodzili wtedy z dzieckiem w próbę rozmowy bądź tłumaczenia czegokolwiek. Najlepiej wyjść z pokoju dziecka (ale mieć na nie oko) i poczekać aż się uspokoi. Po chwili można podjąć próbę spokojnej rozmowy z nasza pociechą. Jeśli sytuacje się powtarzają rodzice powinni zawsze postępować konsekwentnie, tak samo.
Pamiętajmy o tym, że negatywne zachowania mogą doprowadzić do rozwoju agresji dziecka, która w większości przypadków wymaga konsultacji ze specjalistą (psycholog, psychiatra). Nie można dopuścić do tego by dziecko siało postrach w przedszkolu i atakowało rówieśników.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.babycenter.com/0_aggression-why-it-happens-and-what-to-do-about-it-age-5_66637.bc
- www.child-encyclopedia.com/aggression/according-experts/effective-daycare-kindergarten-interventions-prevent-chronic-aggression
- journals.cambridge.org/action/displayAbstract?fromPage=online&aid=2540224&fileId=S0954579400006040
- www.tandfonline.com/doi/abs/10.1207/s15566935eed1602_3