Zaloguj
Reklama

Niepokojące zachowania w okresie przedszkolnym u dziecka

Przedszkole
Fot. ojoimages
Przedszkole
(5)

Około trzeciego roku życia zauważamy u dzieci różnego rodzaju nowe zachowania i postawy. Bardzo często są to: upór, kopanie, plucie, rzucanie przedmiotami, popychanie rówieśników, odmowa wykonywania poleceń czy agresja. Jest to szczególnie widoczne w przedszkolu. Stąd biorą się takie zachowania?

Reklama

Wiele rodziców nie wie jak postąpić i co zrobić gdy usłyszy, że ich pociecha kogoś kopnęła, ugryzła, odmówiła posprzątania zabawek, zjedzenia posiłku czy rzuciła się na podłogę i zaczęła kopać w przedszkolu. Początkowo nie wierzą oni słowom nauczycielki dopóki sytuacja ta nie powtórzy się w ich obecności (w domu, sklepie, u fryzjera czy u lekarza). Tego typu zachowania w tym okresie życia nie są najczęściej oznaką nieposłuszeństwa ale zaliczane są do reakcji prawidłowych. Przy właściwym i konsekwentnym postępowaniu ze strony rodziców oraz wychowawców przedszkola można je „wytępić” bądź po prostu ustąpią samoistnie.

W większości przypadków zaleca się by rodzice ignorowali negatywne zachowania swojej pociechy. Ale czy można tak robić w każdej sytuacji? Jest to niedopuszczalne gdy dziecko bije, atakuje czy pluje na swoich rówieśników bądź zwierzątko. Jeśli takie sytuacje się powtarzają powinniśmy udać się z dzieckiem do psychologa bądź psychiatry.

Pamiętajmy o tym, że każde nieładne zachowanie dziecka takie jak:

  • rzucenie się na podłogę,
  • kopanie,
  • krzyk,
  • głośny płacz,
  • przekleństwa,
  • szczypanie,
  • gryzienie,
  • piszczenie.


Są najczęściej chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Najlepiej by rodzice je ignorowali i nie wchodzili wtedy z dzieckiem w próbę rozmowy bądź tłumaczenia czegokolwiek. Najlepiej wyjść z pokoju dziecka (ale mieć na nie oko) i poczekać aż się uspokoi. Po chwili można podjąć próbę spokojnej rozmowy z nasza pociechą. Jeśli sytuacje się powtarzają rodzice powinni zawsze postępować konsekwentnie, tak samo.

Pamiętajmy o tym, że negatywne zachowania mogą doprowadzić do rozwoju agresji dziecka, która w większości przypadków wymaga konsultacji ze specjalistą (psycholog, psychiatra). Nie można dopuścić do tego by dziecko siało postrach w przedszkolu i atakowało rówieśników.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze