Zaloguj
Reklama

Obgryzanie paznokci jako zaburzenie emocjonalne u dzieci

Dziecko
Fot. medforum
Dziecko
(3)

Obgryzanie paznokci, to bardzo często spotykany „odruch” występujący u dzieci. Rodzice zauważają go najczęściej już w okresie przedszkolnym.

Reklama

Zdarza się tak, że dziecko, notorycznie upominane by nie obgryzało paznokci przestaje po pewnym czasie to robić. Są jednak i takie przypadki, w których upominanie dziecka, stosowanie płynów, maści a nawet gróźb nie przynosi jakichkolwiek skutków. Obgryzaniu paznokci, bardzo często towarzyszy obgryzanie i zjadanie skórek przy paznokciach. Nie ulega wątpliwość, iż wygląd dłoni dziecka jest mało estetyczny, a co ważne istnieje większe ryzyko narażenia na infekcje bakteryjne czy grzybicze.
 
Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?
     
Dla wielu osób obgryzanie paznokci to bardzo „dziwny” i trudny do zrozumienia nawyk, ale także większość z nas określa go wręcz jako obrzydliwy. Jest to czynność niehigieniczna ale co ważne bolesna. Dla wielu dzieci ten przykry nawyk rozpoczyna się od trzymania palca/ów w buzi, następnie obgryzania skórek, gryzienia paznokci, po czym staje się on szczególnie trudnym do zwalczenia nałogiem. Cały czas poszukiwane są przyczyny, obgryzania paznokci przez dzieci. Psychologowie oraz psychoterapeuci notoryczne obgryzanie paznokci tłumaczą między innymi:

  • stresem
  • nudą
  • głodem
  • problemami natury emocjonalnej
  • niska samooceną
  • brakiem dobrych relacji z rodzicami oraz rówieśnikami
  • zachowaniami o podłożu autoagresywnym
  • stanami lękowymi


fot. panthermedia

Obgryzaniu paznokci mogą towarzyszyć także inne zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (np. wyrywanie włosów, zjadanie włosów, drapanie skóry bądź jej skubanie). Przez wielu naukowców, obgryzanie paznokci uznawane jest za naturalną reakcję organizmu (zaliczane jest do reakcji autonomicznych). Według tych teorii nie ma żadnych racjonalnych wytłumaczeń, dlaczego dzieci obgryzają paznokcie. Wielu rodziców oraz dzieci nie jest w stanie poradzić sobie z silnym nawykiem wkładania palców do ust i obgryzaniem paznokci.       
 
Jak walczyć z nałogiem obgryzania paznokci u dzieci?

Zły wygląd płytki paznokcia, poobgryzane skórki sprawiają, że dłoń dziecka wygląda bardzo nieestetycznie. Początkowo rodzice starają się rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć mu, że nie wolno obgryzać paznokci, z czasem sięgają po dostępne na rynku środki, mające na celu „zniechęcenie” dziecka do obgryzania np. kremy, płyny, maści itp. jeśli nie jest to skuteczne, większość rodziców, udaje się ze swoją pociechą do specjalisty- psychoterapeuty lub psychologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze