Zaloguj
Reklama

Oddziaływanie muzyki na ludzką psychikę

Autorzy: mgr Awa Fijołek
Wspólne spędzanie czasu
Fot. Panthermedia
Wspólne spędzanie czasu
(5)

Muzyka jest sztuką, rozrywką, przyjemnością i lekarstwem, a jej uniwersalizm łączy całe narody i kultury. Jest także, a może przede wszystkim jedną z tych aktywności, które wymagają zaangażowania całego mózgu, dzięki czemu ma zaskakująco dobry wpływ nie tylko na uczenie języków, poprawę pamięci czy koncentracji, ale także na koordynację fizyczną oraz funkcjonowanie ludzkiego ciała i... duszy. Warto się bliżej przyjrzeć temu pod jakim kątem może wpływać właśnie na ludzką psychikę. 

Reklama

Smutne piosenki

Oczywiście nie każdy rodzaj muzyki może wpływać pozytywnie na funkcjonowanie człowieka, ale okazuje się, że nawet „smutna” muzyka może przynosić słuchaczom uczucie komfortu i przyjemności. Fakt ten został potwierdzony podczas badań przeprowadzonych wspólnie na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytecie Jyväskylä w Finlandii. 2400 osób zostało sprawdzonych pod kątem przeżywanych emocji i doświadczeń związanych ze słuchaniem smutnych piosenek. Zdecydowana większość badanych opisała swoje doświadczenia jako „pozytywne”. Autor badania, doktor Tuomes Eerola twierdzi, że rezultaty badania pomagają określić w jaki sposób ludzie regulują swój nastrój za pomocą muzyki, a także w jaki sposób muzykoterapia może wpływać na poczycie komfortu, ulgi czy radości. Wcześniejsze badania, opublikowane w Journal of Consumer Research wykazały, że ludzie zwykli słuchać smutnej muzyki gdy doświadczają głębokiej, osobistej straty, takiej jak zakończenie związku i autorzy badania twierdzą, że muzyka stanowi wówczas substytut utraconej osoby. Porównują muzykę do kogoś w rodzaju empatycznego przyjaciela, który rozumie, przez co przechodzi człowiek, który właśnie utracił kogoś bliskiego.

Sposób na przespaną noc

Słuchanie muzyki relaksacyjnej jest także tanim, bezpiecznym i łatwym sposobem na zwalczanie bezsenności. Już 45 minut tego typu melodii może pomóc zasnąć i mieć spokojną, noc, dzięki uzyskanemu przez słuchanie łagodnych, uporządkowanych dźwięków obniżeniu aktywności systemu nerwowego, zmniejszeniu lęku, ciśnienia krwi, relaksacji mięśni oraz uspokojeniu oddechu. Wiele badań wykazało, że taka muzyka i efekty jakie wywołuje mogą oddziaływać na szereg osób w każdym wieku, włączając nowo narodzone dzieci. Pomaga pozbyć się napięcia, które gromadzi się w ciele podczas stresującego dnia. Jeśli ktoś praktykuje jogę lub różne formy medytacji, odpowiednio dobrana muzyka może pomóc wprowadzić się w odpowiedni nastrój i stan umysłu. Pomaga także poczuć przypływ pozytywnej energii, dzięki czemu łatwiej pozbyć się stresu i nieraz narastającej frustracji. Badania wykazały także, że pomaga w obniżeniu poziomu kortyzolu, czyli hormonu powstającego w organizmie na skutek stresu.

fot. shutterstock

Zdrowotne działanie gry na instrumencie

Okazuje się jednak, że nie tylko słuchanie muzyki ma pozytywny wpływ na psychikę. Także jej wykonywanie może być pomocne przy walce z depresją i demencją, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z uniwersytetu St. Andrews. Porównali oni zdolności kognitywne muzyków amatorów oraz osób, które nie grają na żadnym instrumencie, dając im do wykonania kilka prostych, intelektualnych zadań. Okazało się, że muzycy są w stanie szybciej wychwycić i poprawić błędy w porównaniu do nie-muzyków, ich odpowiedzi były także szybsze i bardziej adekwatne niż odpowiedzi osób z minimalnym lub żadnym muzycznym wykształceniem. Muzycy starali się także świadomie nie popełniać błędów podczas wykonywania zadań, a nawet gdy im się to zdarzy – korygowali je znacznie szybciej niż osoby, które nie grają na żadnym instrumencie. Gra okazuje się także niezwykle pomocnym sposobem leczenia dziecięcych zaburzeń psychicznych, o wiele skuteczniejszym niż przyjmowanie leków.

Dzieci, które grają na instrumentach muzycznych, łatwiej się skupiają, kontrolują emocje i mniej lękliwe. Badania opublikowane w Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry wykazały, że praktykowanie muzyki wpływa na tę część kory mózgowej, która odnosi się do wykonywania zadań, pracy pamięci, kontroli nad skupieniem uwagi oraz organizacją i planowaniem przyszłości. Zaplecze muzyczne zdobywane w wieku dziecięcym wpływa także na części mózgu powiązane z procesowaniem emocji. Właśnie dlatego profesor psychiatrii James Hudziak z Vermont College of Medicine uważa w związku z tym, że lekcje gry na skrzypcach mogą przynieść znacznie bardziej pozytywne efekty dla dziecka niż seria leków psychotropowych.

Oczywiście trudno, aby ulubiony kanał na Youtubie można było traktować jako rzeczywiste zastępstwo dla przyjaciela lub psychoterapeuty, ale pewne jest to, że muzyka może stanowić tanie i skuteczne remedium bez recepty, którego nie da się w żaden sposób przedawkować. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze