Zaloguj

Perwersje seksualne

Perwersje seksualne
Fot. Pantherstock
(4)

Seks w miejscach publicznych, ze śpiącym człowiekiem, w tańcu lub podczas rozmowy - to tylko niektóre z zaburzeń preferencji seksualnej człowieka.

Życie seksualne człowieka mieni się bogactwem form i zachowań. Obrzeża normalności w zakresie seksu są również bardzo rozległe i niejednokrotnie trudno jest rozdzielić sprawy gustu i indywidualnych preferencji od dewiacji, która wymaga leczenia.

Zaburzenia preferencji seksualnej (perwersje seksualne, zboczenia płciowe, parafilie)

Osoby cierpiące na agorofilię osiągają satysfakcję seksualną jedynie w miejscach publicznych. Preferowanie zachowań seksualnych w tłumie nazywa się ochlofilią. W przypadku akrofilii seks uprawiany jest na wysokich miejscach (balkony, dachy budynków). Klaustrofilia to odnajdywanie rozkoszy w kontaktach seksualnych w małych pomieszczeniach. Preferowanie pociągów do uprawiania seksu nazywane jest siderodromofilią.

Zaburzenie, w którym do osiągnięcia satysfakcji seksualnej konieczna jest muzyka, melodia lub piosenki nazywa się akustykofilią. W przypadku znajdywania źródła podniet w tańcu zaburzenie nazywane jest choreofilią. Osiąganie rozkoszy seksualnej w czasie prowadzenia rozmowy nazywa się narratofilią. Zaburzenie, w którym obiektem zaspokojenia seksualnego jest śpiący człowiek to somnofilia. Kiedy obiektem zachowań seksualnych są ciała astralne (duchy, anioły) rozpoznaje się spektrofilię. Osiąganie podniecenia seksualnego i rozkoszy w czasie myślenia o grzechach nosi nazwę pekkatofilii. Amaurofilia to zaburzenie polegające na satysfakcjonującym uprawianiu seksu jedynie w ciemnościach przy zamkniętych oczach partnera.
 
fot. ojoimages

Pociąg do kobiet przebierających się i udających mężczyzn nazywa się andromimetofilią. Naśladowanie mężczyzn przez kobiety nazywa się andromimezą. Jeżeli mężczyzna podnieca się wyobrażaniem sobie siebie jako kobiety nazywa się to autogynephilią. Naśladowanie kobiet przez mężczyzn nazywa się ginemimezą, jest to fenomen z pogranicza homoseksualizmu, transseksualizmu i transwestytyzmu. Zaburzeniem z pogranicza ekshibicjonizmu i masochizmu jest kandaulezizm; polega ono na czerpaniu satysfakcji seksualnej i rozkoszy z pokazywania żony innym mężczyznom, bez jej zgody i wiedzy, lub za jej wymuszoną zgodą. Potrzeba posiadania wielu partnerów przed orgazmem nazywa się polyiterofilią. Seksualne upodobanie kobiet w stosunku do niskich mężczyzn nazywa się nanofilią. Gerontofilia to występujący u osób młodych pociąg seksualny do osób > 65 r.ż.
 
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


(4)
Komentarze