Zaloguj
Reklama

Psycholog sportowy - jak ważna jest ta postać we współczesnym sporcie?

Pływanie
Fot. Panthermedia
Pływanie
(5)

Rola psychologa w dzisiejszym sporcie jest bardzo ważna. Nie każdy sportowiec ma silną psychikę, zdarzają się chwile słabości, nawet kiedy jest forma fizyczna. Wtedy na pomoc przychodzi psycholog, chociaż nie zawsze tak było.

Reklama

W 1997 roku Adam Małysz bardzo chciał, żeby z kadrą skoczków pracował psycholog. Przeważnie na treningach skakał bardzo dobrze, a przychodziły zawody i nie stawał na podium. Presja i oczekiwania powodowały, że dostawał tremę. Poprosił wtedy o psychologa, ale trener Pavel Mikeska nie chciał się zgodzić.

Powiedział - może chcesz psychiatrę, a nie psychologa. On miał takie podejście, jak większość osób w tamtych czasach - jeśli potrzebujesz psychologa to albo zwariowałeś, albo z tobą jest nie tak. - mówi Adam Małysz.

Gdy zostały zmienione struktury w kadrze i przyszedł trener Apoloniusz Tajner wraz z Piotrem Fijasem do sztabu szkoleniowego dołączyli psycholog, fizjolog i biomechanik. To napędziło Adama Małysza i doczekaliśmy się wielkich sukcesów naszego mistrza.

Praca z psychologiem to nauka różnych ćwiczeń, żeby się rozluźnić. Większość problemów siedzi w głowie, jeśli głowa jest odprężona to i mięśnie inaczej reagują. - dodaje Małysz.

Dla Anity Włodarczyk - wielokrotnej medalistki Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata w rzucie młotem - psycholog jest nieodzowną osobą w zespole oprócz trenera i fizjoterapuetki. Nasza mistrzyni z psychologiem dogłębnie omawia każdy start .

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie wielkich sukcesów sportowców bez psychologa. Załamania formy często są spowodowane niewłaściwym myśleniem, niską samooceną i nie zawsze problem leży tylko w nogach. Na sportowcach ciąży wiele stresu, presja wynikająca z oczekiwań trenerów, sponsorów i kibiców.

Zadania psychologa sportowego

Psycholog najczęściej rozmowa ze sportowcami o stresie, koncentrowaniu się na właściwych elementach, dostrzeganiu własnych atutów i podwyższeniu swojej samooceny. Wielu zawodników boryka się ze skutkami motywacji lękowej. Sportowcy często boją się popełnienia jakiegokolwiek błędu. Zapominają wtedy o swoich umiejętnościach, myśląc o błędzie w końcu go popełniają. Może to powodować całkowitą blokadę, która może powodować myśli o przedwczesnym zakończeniu kariery- jak było w przypadku Adama Małysza. Wbrew powszechnej opinii sportowcy mają niższą samoocenę, niż inni ludzie. W ciągu swojego życia osiągają bardzo dużo, lecz zawsze oczekuje się od nich jeszcze więcej. Psycholog sportowy nie leczy zaburzeń psychicznych (od tego są inni terapueci). Nie zajmuje się też problemami osobistymi zawodników (chociaż one często także mają wpływ na sportową postawę). Jego głównym zadaniem jest trening mentalny.

W życiu każdego sportowca ważne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół. Niepowodzenie w sporcie może być przenoszone przez niektórych zawodników do domów. Zdarzają się przypadki ucieczki sportowców w alkohol, narkotyki, a nawet samobójstwa.

fot. panthermedia

Dostęp sportowców do psychologów

Pomimo tego, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba psychologów sportowych, to wiele osób wciąż uważa pomoc psychologa za coś wstydliwego.

Zaobserwować jednak można wzrost zainteresowania psychologią sportową. Zawodnicy coraz śmielej sięgają po pomoc w dokonaniu zmian w swoim nastawieniu. Nie nastąpią one z dnia na dzień. Trening mentalny wymaga pracy, chęci i czasu. W niektórych przypadkach efekty możemy zauważyć dopiero po pół roku.

W krajach zachodnich pomoc psychologa sportowego towarzyszy zawodnikom od najmłodszych lat. Wówczas, kiedy stają się seniorami są wyposażeni w wiedzę, która pozwala im samodzielnie radzić sobie z problemami.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze