Zaloguj
Reklama

Samotność – problem XXI wieku

Samotność
Fot. Panthermedia
Samotność
(5)

Samotność staje się coraz poważniejszym problemem. Pomimo coraz większej ilości narzędzi do komunikowania się z innymi ludźmi jesteśmy coraz bardziej osamotnieni. Statystyki wyraźnie to pokazują  jak podają naukowcy problem ten dotyczyć może nawet 75% ludzi na świecie.

Reklama

Spis treści:

  1. Samotność może być spowodowana przez wiele różnych czynników
  2. Samotność negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne
  3. Co pomaga, kiedy jesteśmy samotni?

 

To, że samotność ma negatywny wpływ na ludzkie życie, wiadomo już od bardzo dawna. Problem ten negatywnie wpływa zarówno na ludzką psychikę, jak i na zdrowie fizyczne. Naukowcy w najnowszym badaniu przedstawili, że z problemem samotności spotkać się można najczęściej w 3 etapach życia przed 30. urodzinami, około pięćdziesiątki i przed 90. urodzinami.

Do tej pory samotność kojarzyła się przede wszystkim ze starszymi ludźmi. Nowe badanie, przeprowadzone przez profesora Dilipa V. Jeste z Uniwersytetu Kalifornijskiego, pokazało, że samotność zagraża również młodszym ludziom.

Profesor Dilip V. Jeste podkreślił, że postrzeganie samotności jest bardzo subiektywne: Samotność nie oznacza bycia samemu, samotność nie oznacza braku przyjaciół. Samotność definiowana jest jako subiektywna depresja – wyjaśnił. Według niego jest to rozbieżność między tym, jakich relacji społecznych człowiek oczekuje a tym, jakie rzeczywiście ma.

Badanie zostało przeprowadzone na 340 osobach ze San Diego (USA) w wieku między 27 a 101 lat, którzy nie wykazywali problemów psychicznych i fizycznych.

Samotność może być spowodowana przez wiele różnych czynników 

Na samotność może wpływać wiele różnych czynników, m.in. trudne życiowe wybory, kryzys wieku średniego czy utrata partnera.

U osób w wieku ok. 30 lat samotność może być spowodowana trudnymi wyborami życiowymi, kiedy rówieśnicy mają już poukładane życie, często dobrą pracę, męża/żonę, dzieci. Presja społeczeństwa powoduje, że osoby niemające tego wszystkiego popadają przez to w depresję.

W przypadku osób w wieku ok. 50 lat występuje tzw. kryzys wieku średniego, dodatkowo pogarsza się zdrowie, pojawiają się choroby serca, cukrzyca. Ponadto, kiedy umiera ktoś bliski, zdajemy sobie sprawę, że życie nie będzie trwało wiecznie.

Natomiast osoby w wieku ok. 90 lat cierpią na samotność również z powodu chorób i śmierci bliskich osób. Ponadto w tym wieku bardzo często mieszka się samemu i nie jest się codziennie odwiedzanym przez rodzinę i znajomych.

Samotność, fot. panthermedia

Samotność negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne 

Badanie przeprowadzone przez profesora Dilipa V. Jeste potwierdziło wyniki wcześniej znanych diagnoz, które pokazują, że samotność prowadzi do spadku zdrowia fizycznego i psychicznego. Naukowcy z University College of Medicine na Florydzie już wcześniej w swoim 12-letnim badaniu wskazali, że samotność może zwiększyć ryzyko demencji nawet o 40 procent.

Inne badanie, w którym wzięło udział 70 tysięcy osób, pokazało, że samotność wiąże się ze zmniejszoną jakością życia, wyższą zachorowalnością i śmiertelnością. Ponadto skutki te nasilają się wraz z wiekiem.

Samotność można uznać za jedno z zagrożeń dla zdrowia publicznego, ponieważ wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby naczyń mózgowych, chorobę Alzheimera, depresję i bezsenność.

Co pomaga, kiedy jesteśmy samotni? 

Wyniki badań wykazały, że samotności może zapobiegać mądrość życiowa. Definiuje się ją jako kompozycję kilku cech, w tym ogólną wiedzę o życiu, zdolność kontrolowania emocji, empatii, współczucia, altruizmu i poczucia sprawiedliwości, zdolności rozumienia, zdolności akceptowania różnych wartości i zdecydowania.

Kiedy czujemy się samotni i nie mamy zbyt wielu przyjaciół, warto zapisać się do jakiejś grupy czy stowarzyszenia, gdzie będziemy mogli rozwijać swoje pasje. Nawet kiedy mamy osobowość introwertyczną czy jesteśmy nieśmiali, warto wyjść do ludzi, bo tylko w ten sposób nie będziemy myśleć o problemach życia codziennego.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze