Zaloguj
Reklama

Terapia potrzebna od zaraz? Problemy psychologiczne pacjentów kardiologicznych

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015.
Wykonanywanie badania USG serca
Fot. medforum
Wykonanywanie badania USG serca
(0)

Nagłe zachorowanie jest dla pacjentów każdorazowo ogromnym stresem. Dotyczy to oczywiście różnych chorób – i różne powinno być postępowanie wobec poszczególnych pacjentów.

Reklama

Przyczyny chorób serca są znane od dawien dawna. Nie oznacza to jednak bynajmniej ich wyeliminowania – w Polsce choroby krążenia nadal otwierają listę „zabójców”, odpowiadając za blisko 50% zgonów.[1] Dodatkowo zachorowalność na schorzenia kardiologiczne jest u nas znacznie wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. Za dużą część zachorowań odpowiada niewłaściwy tryb życia: brak ruchu, nieodpowiednia dieta, przewlekły stres i napięcie. Brzmi znajomo? Bo też duża część z nas - nie do końca świadomie, ale ciężko – pracuje na swoje choroby.

Życie na wczoraj

Intensywna praca przynosi duże korzyści – o ile jest „dawkowana” z rozsądkiem. Na dłuższą metę prowadzenie gospodarki rabunkowej na własnym organizmie musi się źle skończyć – i tak właśnie często się dzieje. Ofiarami często padają menedżerowie korporacji (zarówno mężczyźni jak kobiety), pracujący po kilkanaście godzin dziennie, funkcjonujący „na wysokich obrotach”, wspomagani dużymi ilościami kawy i/lub napojów energetycznych. Część takich osób ma szansę zostać pracoholikami; ma też możliwość dorobienia się problemów kardiologicznych. Karoshi – śmierć z przepracowania, jeszcze jakiś czas temu domena Japończyków, obecnie przekracza kolejne granice i zbiera coraz większe żniwo.


fot. panthermedia

Niezastąpieni

Osoby prowadzące przez dłuższy czas bardzo intensywny tryb życia często mają poczucie bycia niezastąpionymi – dla swojej firmy, realizowanych zadań, swoich bliskich. To oczywiście nakręca do działania, ale w przypadku pojawienia się problemów zdrowotnych sprawia kłopot w kontekście zmiany trybu życia i niezdrowych nawyków. Tacy pacjenci mają nierzadko tendencję do bagatelizowania swojej choroby, nie przyjmują rad i zaleceń personelu medycznego. Chorobę traktują jako niezaplanowaną przeszkodę w realizowaniu zadań. Wszystko to sprawia, że praca terapeutyczna z takim pacjentem jest utrudniona, a szanse na przekonanie go do zmiany trybu życia – niewielkie. Nie oznacza to oczywiście, że należy zaniechać takiej pracy; wręcz przeciwnie – trzeba w nią włożyć więcej wysiłków.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze