Zaloguj
Reklama

Toksyczne związki

Kłótnia
Fot. ojoimages
Kłótnia
(4)

Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy, z faktu, iż znajdują się w toksycznej relacji z partnerem.

Reklama

Spis treści:

 1. Skąd się biorą toksyczne związki i dlaczego w nich tkwimy?
 2. Jak uwolnić się od toksycznego partnera?
 3. Jak uwolnić się z toksycznego związku?

Podstawą związków, jest nawiązywanie pozytywnych uczuć, zaufanie, czerpanie przyjemności ze spędzanego wspólnie czasu, bliskość, zrozumienie oraz przyjaźń. Zdarza się jednak tak, iż jeden z partnerów bądź obaj partnerzy żyją w ciągłym kłamstwie, kłócą się, kontrolują na wzajem, manipulują swoimi uczuciami czy są despotyczni. Takie relacje zaliczamy do toksycznych, gdyż  wpływają negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Dla jednych osób, życie w toksycznym związku jest koniecznością (uzależnienie emocjonalne) dla innych tragedią (gdy partner nie chce od nich odejść bądź sami nie są gotowi na ten krok). Toksyczny związek powinno się jak najszybciej zakończyć.

Skąd się biorą toksyczne związki i dlaczego w nich tkwimy?

Toksyczna relacja, jest wynikiem zachowania i postępowania jednego lub obydwu partnerów. Kłamstwa, manipulacje, uzależnienie emocjonalne od partnera, złośliwości, chęć postawienia na swoim,  brak komunikacji i zrozumienia, unikanie szczerych rozmów prowadzą do toksycznych relacji (inaczej układów). Początkowo, gdy dwie osoby zakochują się w sobie, nie widzą i nie chcą widzieć wad partnera (a dokładnie jego dziwnych, niezrozumiałych zachowań czy wahań emocji), z czasem ulegają ona nasileniu i nie jesteśmy w stanie ich tolerować oraz przebywać z taką osobą. Z punktu widzenia psychologicznego, sytuacja w przypadku toksycznych relacji jest dość jasna i można ją przedstawić za pomocą etapów:

 • I ETAP - nowo poznane osoby, są sobą nawzajem zauroczone, zależy im na ciągłym przebywaniu ze sobą (wspólne zakupy, nauka, spacery), często już na tym etapie uciekają się one do manipulacji emocjonalne, kłamstw i sprawdzania partnera,
 • II ETAP - to najczęściej pojawienie się zazdrości, która bardzo szybko może stać się chorobliwa,
 • III ETAP - to akceptowanie wszelkich zachowań, wahań nastroju, kłamstw, niedomówień itp. byle tylko być z danym partnerem (uzależnienie od drugiej osoby), w obawie przed samotnością,
 • IV ETAP - to kontynuacja toksycznego związku, mimo świadomości, iż “coś jest nie tak”,

Już na etapie II/III powinniśmy zakończyć toksyczny związek. Nie warto odwlekać tej decyzji, gdyż konsekwencje zachowania partnera oraz nasze mogą być różne.  

Kłótnia partnerska, fot. pantherstock

Jak uwolnić się od toksycznego partnera?

Pamiętajmy, iż toksyczny związek, powinno się zakończyć jak najszybciej. W większości przypadków nie jest to jednak takie proste, dzieje się tak z dwóch powodów: ponieważ nie mamy w sobie odwagi i dostatecznej ilości siły by odejść, po drugie partner nie zamierza od nas odejść.

Jak uwolnić się z toksycznego związku?

Można to zrobić stosując metodę małych kroków, tj.:

 1. Powiedzenie na „głos”, wszelkich nawyków, zachowań, wypowiedzi partnera, które mają destruktywny wpływ na nasz związek i uświadomienie sobie tego stanu rzeczy. Nie zawsze jest to proste, a już zwłaszcza w sytuacji gdy jesteśmy z partnerem kilka lat i nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. łatwiej i szybciej było usprawiedliwiać zachowanie partnera.
 2. Praca nad zachowaniem partnera ale także i swoim.
 3. Skoncentrowanie się na własnych potrzebach i na tym co jest dla nas bezpieczne i dobre.
 4. Podjęcie próby odizolowania się od partnera (początkowo emocjonalnie).
 5. Zmiana sposobu postrzegania partnera, zmiana trybu życia i sposobu funkcjonowania.

Proces ten jest bardzo skomplikowany i często długotrwały. W jego etapach może nam pomóc osoba bliska, której ufamy. Pamiętajmy jednak, by nie zastępować toksycznej relacji z jednym partnerem na taką samą relację z kolejnym. Nie warto uciekać od problemów, trzeba im stawić czoła.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1.Augustynek A., Wstęp do psychologii, Difin, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7251-992-4.
  2.Forward S., Toksyczne namiętności, Wydawnictwo Jacek Santorski & CO, Warszawa 2006, ISBN 978-83-6020-783-3.
  3.Myers D., Psychologia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7150-695-3.
  4.Wojciszke B., Psychologia miłości, GWP, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7489-254-4.
  5.Pia Mellody „Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić” (Wydawnictwo Jacek Santorski&CO, 1992 r.)

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze