Zaloguj
Reklama

William James: człowiek ponad podziałami

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015.
Książka
Fot. medforum
Książka
(0)

„Największe odkrycie moich czasów to prawda, że człowiek może zmienić siebie, zmieniając swój stosunek do świata”. Te słowa sprzed ponad stu lat również dziś pozostają bardzo aktualne. Kim był ich autor?

Reklama

Kiedy patrzymy na osiągnięcia Williama Jamesa w oczy rzuca się od razu, jak ważne jest przekraczanie podziałów w celu pełnego rozumienia zjawisk. Ten urodzony w 1842 roku badacz zajmował się jednocześnie psychologią, filozofią, psychofizjologią oraz religią. Taki zakres zainteresowań pozwolił mu w pełni badać człowieka - począwszy od jego fizyczności, na potrzebach transcendencji skończywszy.
Poglądy Jamesa były ściśle związane z jego sytuacją osobistą: doświadczając licznych dolegliwości somatycznych doskonale zdawał sobie sprawę, jak bardzo psychika jest uzależniona od ogólnego funkcjonowania organizmu. To sprawiło, że zainteresował się teorią determinizmu, którą rozwijał w swoich pracach. Opublikował kilkanaście książek, z których ostatnia ukazała się już po jego śmierci w 1910 roku. Jest autorem koncepcji odczuwania emocji, zwaną teorią James’a-Langego, według której pojawiają się one na końcu łańcucha: wydarzenie – reakcja somatyczna – emocja. Teoria ta była krytykowana przez późniejszych badaczy, jednak do dziś pozostaje jednym z filarów psychologii emocji. Jego przemyślenia dotyczące człowieka pozostają wciąż niezwykle aktualne.
Ponad sto lat po śmierci, słowa Williama James’a przypominają nam, że natura ludzka w zasadzie jest niezmienna, a szybciej i łatwiej zmieniamy świat zewnętrzny niż samych siebie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze