Wpływ stresu na organizm człowieka

W życiu codziennym każdy z nas doświadcza sytuacji stresujących, które odbijają się na naszym zdrowiu fizycznym oraz psychicznym.
Stres definiowany jest jako reakcja, mająca na celu zaadaptowanie się danej jednostki do wymogów sytuacji, w której się znalazła. W większości przypadków w sytuacji stresującej pacjent ma zachwianą równowagę psychiczną i fizyczną lub jej brak. Wszelkie próby poradzenia sobie z tą sytuacją mają za zadanie przywrócenie prawidłowej równowagi. Dla większości pacjentów, stres, zwłaszcza długotrwały ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Stąd warto uczyć się radzenia sobie w sytuacjach stresujących.
Jakie znamy definicje stresu oraz typy reakcji na niego?
W chwili obecnej można wyróżnić kilka definicji stresu, poczynając od stresu jako reakcji, która jest odpowiedzią na działanie stresorów (reakcja psychologiczna oraz fizjologiczna), stres jako proces (relacje pomiędzy daną osobą a otoczeniem) oraz stres jako bodziec (prowadzi do wywołania w naszym organizmie określonych emocji). Zagadnienie stresu jak widać jest bardzo skomplikowane. W chwili obecnej wyróżnia się także dwie podstawowe definicja stresu, są to:
- eustres (ten, który pozytywnie mobilizuje nas do działania) oraz
- dystres (który ma działanie negatywne i jest reakcją organizmu na różnego rodzaju zagrożenia)
fot. panthermedia
Wpływ stresu na organizm człowieka
Współcześnie jesteśmy każdego dnia narażeni na stres (w szkole, pracy, na ulicy, w banku czy na nauce pływania). Jeśli stres jest długotrwały prowadzi do osłabienia naszego organizmu. W szczególności cierpi na tym układ immunologiczny co przekłada się na pojawianie się różnych objawów i ich zaostrzania. Przewlekłe napięcie nerwowe może prowadzić między innymi do:
- problemów z zasypianiem
- częstym budzeniem się w nocy
- trudności z koncentracją, zapamiętywaniem oraz odtwarzaniem zasłyszanych niedawno informacji
- pogorszeniem pamięci
- rozkojarzenia, nerwowości
- lękliwości, ospałości
- problemów z pobieraniem pokarmów oraz ich trawieniem
- pojawiania się częstych infekcji różnego pochodzenia
- płaczliwości i wiele innych.
Żadnego z wyżej wymienionych sygnałów nie powinniśmy bagatelizować. Długotrwały stres może wyrządzić w naszym organizmie nieodwracalne zmiany. W sytuacji gdy sami nie radzimy sobie z napięciem nerwowym (wysiłek fizyczny, relaks, prawidłowa dieta itp.), powinniśmy zgłosić się do specjalisty i np. udać do psychoterapeuty w celu nauczenia się radzenia sobie w sytuacjach stresujących. Terapie takie prowadzone są grupowo bądź indywidualnie.