Zaloguj
Reklama

Wspomaganie regeneracji Ośrodkowego Układu Nerwowego dostępnymi bez recepty suplementami diety

Autorzy: Marcin Binkowski
Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(4)

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza. Warto podczas wizyty skonsultować zażywanie suplementów diety, nawet jeżeli są dostępne na rynku bez recepty.

Reklama

Kwas alfa-liponowy (ALA)

Znany także jako kwas tiooktanowy, jest substancją podobną w charakterze do witamin. Jego ciekawą cechą jest rozpuszczalność w wodzie i tłuszczach, co w dużej mierze warunkuje jego działanie i zastosowanie. Jest on wytwarzany w niewielkich ilościach przez organizm oraz występuje w niektórych produktach spożywczych.

W organizmie pełni dwie główne funkcje. Po pierwsze jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym i niwelującym szkody powodowane przez wpływ wolnych rodników, a po drugie bierze udział w metabolizmie spożywanych pokarmów, pomagając przekształcać je w energię. Kwas liponowy występuje w wielu produktach żywnościowych (najwięcej w brokułach, szpinaku i podrobach).


Bezpieczna dawka jak wykazują badania to około 200- 300 mg na dobę. Większe dawki powinny być stosowane jedynie u ludzi z polineuropatiami – wtedy to już nie ochrona, profilaktyka, a leczenie. Kwas alfa-liponowy chroni mózg przed uszkodzeniami i odwraca ich skutki poprzez to, że wypłukuje złogi żelaza z mózgu, a także jest jednym z nielicznych zbijaczy wolnych rodników, które są w stanie przenikać przez barierę krew mózg i tam chroni neurony. Na pewno nie jest to lek, który ma działanie wyciszające. Ma działanie tonizujące poprzez stymulację do prawidłowego, niezakłóconego działania.

Badacze zwracają uwagę na łączenie podawania kwasu alfaliponowego z Acetylo-L-karnityną.


Acetylo L-Karnityna

To kolejny preparat tonizujący OUN. Jest on pewnego rodzaju substratem energetycznym dla neuronów. Człowiek w stresie czy traumie syntetyzuje go zbyt mało. Podwyższenie jego poziomu w komórkach mózgu pomaga usprawnić funkcjonowanie mitochondriów – czyli centr energetycznych neuronów. Neurony lepiej przewodzą, komunikują się ze sobą co w efekcie zwiększa ogólny poziom naszej energii umysłowej i fizycznej. Dodatkowo, jak wynika z badań blokuje on tworzenie się w mózgu białka tau – doprowadzającej do objawów choroby Alzheimera. Bezpieczna dawka Acetylo – L Karnityny to około 500mg na dobę (należy jednak sprawdzić czy na etykiecie jest acetylo-L-karnityna, a nie zwykła L-karnityna – bo ta nie jest aktywna)

Witamina D

Ma działanie wielopłaszczyznowe. Jest witaminą, o której można napisać książkę, w istocie są już pozycje na temat dobroczynnego działania tej witaminy słońca.

Skupię się tylko na dawce – 1000 – 2000 jednostek międzynarodowych na dobę. Czy też gdy świeci słońce? Tak. Dlatego, że organizm ma jej i tak za mało. Udowodniono, że w Polsce ma ją na poziomie minimum blisko 90% badanych. Sama reakcja ze słońcem pozwoli, że być może jej poziom wzrośnie bardziej – ale jest spory…. zapas. Oficjalne wytyczne także to potwierdzają.

Rhodiola Rosea

Ciekawym suplementem jest wyciąg z unikalnej rośliny nazywanej Różeńcem Górskim (Rhodiola rosea) -  znanej również jako "złoty korzeń". Aktywne składniki Rhodiolinu takie jak rozawina i salidrozydem powodują zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu, a przez to są w stanie tonizować Ośrodkowy Układ Nerwowy. Średnia dawka ekstraktu różeńca wynosi od 200 mg do 400 mg na dzień. Istotne jest aby zwrócić uwagę na skład preparatu i kupować jedynie te zawierające różeńca górskiego (Rhodiola rosea L.), inne odmiany rożeńca – a jest ich trochę nie były badanie na człowieku. Do tego tylko różeniec górski zawiera rosawiny (rozarinę, rozawinę, rozinę).

fot. panthermedia


Soplówka jeżowata

Ma specyficzny wygląd białej kaskady „kolców” czy „włosów”, który w niczym nie przypomina klasycznego grzyba. Od setek lat stosowana jest w medycynie chińskiej jako lek na schorzenia wątroby, nerek, śledziony, żołądka, a nawet serca. Wzmacnia organizm, poprawia trawienie i jest pomocna przy leczeniu niektórych nowotworów. Jest również jednym z naturalnych nootropów.

Lwia grzywa


Grzyb zwany także „lwią grzywą” to substancja nootropowa mająca wpływ na zwiększenie Czynnika Wzrostu Nerwów (Nerve Growth Factor – NGF) w mózgu człowieka. Hormon ten jest powiązany ze zwiększeniem tempa wzrostu neuronów i może poprawić plastyczność synaptyczną mózgu. Soplówka jest oprócz tego źródłem co najmniej 32 różnych związków aktywnych, takich jak minerały: potas, cynk, żelazo, selen. Zawiera również wszystkie główne aminokwasy wraz z wieloma polipeptydami i polisacharydami. Warto pomyśleć o stosowaniu preparatów z „lwią grzywą” lub grzyba w naturalnej postaci, dla ogólnej poprawy zdrowia, a także długotrwałego pozytywnego wpływu na pamięć i sprawność myślenia.

Efekty


Działanie nootropowe soplówki jeżowatej polega przede wszystkim na stymulacji wspomnianego wyżej Czynnika Wzrostu Nerwów. Hormon ten jest związany z utrzymaniem komórek mózgowych w zdrowiu i wspiera mielinizację. Mieliny są to  warstwy komórek tłuszczowych, które formują się wzdłuż odgałęzień neuronów nazywanych aksonami. Odpowiedni poziom mieliny wiąże się ze sprawnością, z jaką neurony wysyłają sygnały elektryczne przez komórki somatyczne. W efekcie, stymulowanie mielinizacji może podnieść sprawność procesu myślenia i przypominanie.


NFG jest również ściśle związane ze wzrostem neuronów, generacją synaps, a nawet z rozwojem nowych neuronów. W Twoim mózgu znajduje się sieć około 86,000,000,000 neuronów, które w większości formują się w pierwszych dwóch latach życia. Do niedawna wierzono, że po tym okresie żadne nowe już nie powstają. Okazało się jednak, że NFG potrafi reaktywować ten proces. Poza tym NFG ułatwia neuronom budowanie nowych połączeń między nimi i może poprawić komunikację między półkulami.

Jeszcze dwa słowa o Tyrozynie i Taurynie


Tyrozyna - jest to aminokwas, który organizm sam może wytwarzać, ale w stresie gorzej sobie z tym radzi. Zbyt mało tyrozyny jest z kolei powodem niedoboru noradrenaliny i dopaminy, co może mieć wpływ na depresję, (przebywanie w warunkach długotrwałego stresu obniża poziom neuroprzekaźników takich jak – noradrenalina i dopamina) wskazana jest wtedy suplementacja L-Tyrozyną. Dawka około 500 mg na dobę.


Tauryna wpływa na poziom wapnia w komórkach, odpowiada za osmoregulację a także pełni rolę neurotransmitera i neuromodulatora. Obecność tauryny sprzyja rozwojowi mózgu. Przypisywany jest jej udział w procesach poznawczych oraz procesie zapamiętywania. Dawka około 400 mg na dobę.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze