Zaloguj
Reklama

Zaburzenia kontroli impulsów

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródła: Bilikiewicz A, Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011
Cameron AD., Psychiatria, Elsevier URBAN&PARTNER, Wrocław 2004.
Morrison J., Diagnoza psychiatryczna, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012
Hazard
Fot. Pantherstock
Hazard
(3)

Kontrola impulsów jest zaburzona w wielu chorobach psychicznych, jednak zaburzenia te stanowią także odrębną jednostkę w klasyfikacji DSM IV. Zaburzenia kontroli impulsów (ZKI) należą do większej grupy zaburzeń psychicznych określanych jako spektrum zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.okok

Reklama

Zaburzenia kontroli impulsów polegają na nieodpartym pragnieniu wykonywania szkodliwych czynności, mimo zdawania sobie sprawy z ich konsekwencji. Pacjent czuje silne podniecenie związane z wykonaniem danej czynności, co sprawia, że mimo iż jest świadomy skutków swego działania nie potrafi mu zapobiec.

Zazwyczaj wykonanie czynności jest poprzedzone silnym podekscytowaniem lub narastającym napięciem, a sama czynność dostarcza wiele przyjemności i przynosi poczucie ulgi.
Wśród zaburzeń kontroli impulsów nie związanych z innymi zaburzeniami psychicznymi, na podstawie klasyfikacji DSM IV wyróżnia się:

  • 312.34 Zaburzenie eksplozywne okresowe 3
  • 12.32 Kleptomania
  • 312.33 Piromania
  • 312.31 Hazard patologiczny
  • 312.39 Trichotilomania
  • 312.30 Zaburzenie kontroli impulsów, bliżej nie określone

Kleptomania polega na powtarzającej się chęci dokonania kradzieży nie spowodowanej pobudkami materialnymi. Kleptoman nie kradnie w celu zdobycia danej rzeczy ale dla poczucia przyjemności i ulgi, które towarzyszą podjęciu działania (kradzieży).

 

fot. ojoimages

 

Piromania jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nieodpartą potrzebą podpalania. Piromani wykazują niezwykłą fascynację ogniem i zainteresowanie pożarami i jego skutkami. Największą przyjemność sprawia im nie tyle sam akt podpalenia ile bycie świadkiem pożaru.

Hazard patologiczny jest bardzo destrukcyjnym zaburzeniem polegającym na niemożności zaprzestania grania. Hazardziści spędzają cały swój czas przy maszynach do gier zaniedbując przy tym rodzinę i bardzo często pogarszając swój stan majątkowy, co gorsza nie potrafią skończyć z nałogiem mimo zdawania sobie sprawy z sytuacji. Co ciekawe hazard patologiczny jest zaburzeniem typowym prawie wyłącznie dla mężczyzn; tylko niecałe 5% hazardzistów stanowią kobiety.

Reklama
(3)
Komentarze