Zaloguj
Reklama

Zaburzenia psychiczne u dzieci z rodzin adopcyjnych i zastępczych

Rodzina
Fot. panthermedia
Rodzina
(3)

Dzieciom z rodzin adopcyjnych nierzadko przypinana są różne łatki – w powszechnym mniemaniu pociechy te są „trudne”, sprawiają więcej problemów i zdecydowanie częściej wymagają pomocy psychologicznej. Rzeczywiście zaburzenia psychiczne u dzieci w rodzinach adopcyjnych czy zastępczych są po prostu częstsze, należy zawsze jednak mieć na uwadze to, że nie biorą się one znikąd. Jakie więc problemy natury psychiatrycznej najczęściej są obserwowane u dzieci pozbawionych biologicznych rodziców i jak sobie z nimi radzić?

Reklama

Adopcją określa się proces, gdzie dochodzi do uznania obcego biologicznie dziecka za własne. Po jej przeprowadzeniu młody człowiek uzyskuje wszystkie przywileje związane z przynależnością do danej rodziny, jak i wszelkie wynikające z tego skutki prawne. Adoptowane mogą być te dzieci, których biologiczni rodzice są całkowicie pozbawieni praw rodzicielskich. Podobnym, jednak innym aspektem, jest umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej – do takowych trafiają te pociechy, których rodzice mają ograniczoną bądź zawieszoną władzę rodzicielską (tutaj istnieją więc szanse na to, że w bliżej nieokreślonej przyszłości – po ustąpieniu różnych trudności – dziecko będzie mogło wrócić do swoich biologicznych rodziców).

Ogólnie liczba adopcji w Polsce od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie – rocznie adoptowanych jest około 3 tysiące dzieci. Nie zmienia się również to, jakie dokładnie dzieci najczęściej są adoptowane – największe szanse na znalezienie nowej rodziny mają najmłodsze dzieci, mające poniżej roku, najmniejsze zaś nastolatkowie, którzy najrzadziej są adoptowani.

O tym, że dzieci pozbawione rodziców zmagają się z różnymi trudnościami, najprawdopodobniej nikogo przekonywać nie trzeba. Sytuacja, w której młody człowiek zostaje pozbawiony we wczesnych latach życia najbliższych mu osób, czyli rodziców, z całą pewnością wpływa na rozwój jego psychiki. Dość powszechnie mówi się o tym, że adoptowane dzieci są dziećmi trudnymi – nietrudno natknąć się na opinie, że takie maluchy są niegrzeczne, trudne czy że ich wychowywanie zdecydowanie nie jest usłane różami. Rzeczywiście opieka nad dzieckiem adoptowanym czy przebywającym w rodzinie zastępczej nierzadko bywa nie lada wyzwaniem – zaburzenia psychiczne w tej grupie pacjentów występują po prostu częściej – warto jednak mieć świadomość tego, jakie problemy najczęściej występują w tej grupie. Wiedza ta pozwala wcześnie identyfikować te trudności, a także jak najwcześniej podejmować oddziaływania służące ich rozwiązaniu.

Problemy psychiatryczne u dzieci z rodzin adopcyjnych i zastępczych

Na samym początku warto podkreślić jedno: otóż oderwanie od rodziny biologicznej prowadzi do trudności w życiu dziecka i to niezależnie od tego, czy doszło do tego w krótkim okresie od urodzenia, czy też dopiero w wieku nastoletnim. Wydawałoby się, że kiedy noworodek traci kontakt z matką bezpośrednio po porodzie, to wtedy, teoretycznie – zwłaszcza w sytuacji, kiedy w krótkim czasie trafia on do rodziny adopcyjnej – nie powinno to skutkować występowaniem u niego poczucia odrzucenia. Prawda okazuje się jednak inna – jest bowiem tak, że rozłąka z biologiczną rodzicielką jest przyczyną silnej stymulacji dziecięcego układu współczulnego i ta właśnie reakcja może później wpływać na całe przyszłe życie dziecka.

Ogólnie niewiele jest badań dotyczących częstości występowania zaburzeń psychicznych u dzieci adoptowanych. Według wyników tych jednak analiz, które zostały dotychczas przeprowadzone, problemy natury psychiatrycznej zdecydowanie częściej pojawiają się u dzieci z rodzin adopcyjnych i zastępczych – wśród najczęściej występujących wymieniane są:

 • zaburzenia przywiązania,
 • zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD),
 • zaburzenia zachowania,
 • zaburzenia emocjonalne,
 • zaburzenia lękowe,
 • zaburzenia depresyjne,
 • zaburzenia integracji sensorycznej,
 • zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD).

fot. panthermedia

Dość często do rodzin adopcyjnych trafiają dzieci, których matki w czasie ciąży spożywały alkohol – wspominane jest tutaj o tym z tego powodu, że takie pociechy mogą cierpieć na alkoholowy zespół płodowy (FAS), z którym związane są właśnie m.in. różne zaburzenia psychiczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Skiepko M., Brągoszewska J., Zaburzenia psychiczne u dzieci adoptowanych. „Psychiatria i Psychologia Kliniczna” 2009, nr 9(3), s. 207-213
  Zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży. Red. A. Gmitrowicz, M. Janas-Kozik. Wydawnictwo Medical Tribune Polska. Warszawa 2018.

Reklama
(3)
Komentarze