Zaloguj
Reklama

Zespół Münchhausena: przyczyny, objawy, leczenie

Badanie pacjenta
Fot. Pantherstock
Badanie pacjenta
(5)

Zespół Münchhausena to zaburzenie psychiczne, w którym pacjent sam wywołuje u siebie objawy chorobowe tylko po to, aby zajęli się nim lekarze. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to poważny problem – doprowadzić on może do tego, że pacjent zupełnie bez potrzeby będzie miał wykonywane różne badania, ale i czasami mogą u niego być przeprowadzane nawet zabiegi chirurgiczne. Po czym więc rozpoznać, że pacjent cierpi właśnie na zespół Münchhausena i jak przebiega leczenie tego problemu?

Reklama

Rozpoznawanie zespołu Münchhausena

Postawienie diagnozy zespołu Münchhausena zdecydowanie nie jest łatwe – zawsze w końcu konieczne jest najpierw wykluczenie tego, że pacjent rzeczywiście zmaga się z jakąś chorobą. Pewne jednak sygnały mogą nasuwać podejrzenie, że u osoby zgłaszającej się po pomoc może występować właśnie zaburzenie pozorowane. Takowym może być chociażby to, że dolegliwości pacjenta są wręcz „książkowe” – idealnie pasują do choroby, z którą zgłasza się on do lekarza. Podobnie jest wtedy, kiedy istniejące u pacjenta objawy wzajemnie się wykluczają, nie korelują one w żaden sposób z wynikami przeprowadzonych u pacjenta badań oraz gdy stan badanego pogarsza się pod wpływem leczenia. Wzbudzić podejrzenia zaburzeń psychicznych może również to, że np. rany występujące u pacjenta znajdują się po tej stronie jego ciała, po której jest jego dominująca ręka.

Ogólnie uznaje się, że wielu pacjentów z zespołem Münchhausena nie otrzymuje nigdy właściwej diagnozy. Powodem takiej sytuacji jest to, że kiedy tylko jakiś lekarz wysunie podejrzenie, że pacjent ma właśnie zaburzenia psychiczne, to wtedy najzwyczajniej w świecie przestaje on korzystać z pomocy takiego medyka i zgłasza się do innego specjalisty.

Leczenie zespołu Münchhausena

Zespół Münchhausena jest zaburzeniem psychicznym, w związku z czym to właśnie leczenia psychiatrycznego potrzebują osoby nim dotknięte. Podstawę w leczeniu tej jednostki stanowi psychoterapia. Nie ma jednych, konkretnych standardów mówiących o tym, jaki konkretnie rodzaj terapii jest najskuteczniejszy w leczeniu zespołu Münchhausena, można się jednak natknąć na doniesienia o tym, że korzystne efekty osiągane są przy wspólnym zastosowaniu psychoanalizy i terapii poznawczo-behawioralnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze