Zaloguj
Reklama

Akalkulia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kalkulator
Fot. medforum
Kalkulator
(4)
Reklama

Akalkulia (ang. Acalculia) definiowana jest jako bark zdolności do posługiwania się liczbami, rozróżniania ich, wykonywania prostych zadań matematycznych, czytania ich i wszystkiego co z liczbami jest związane.

W proces liczenia jak wiadomo zaangażowana jest zarówno praca jak i lewa półkul mózgu. Wyróżnia się kilka przyczyn powstania tej choroby u osób dorosłych oraz u dzieci. Diagnoza choroby nie jest w większym problemem, kluczowa rolę odgrywa konsekwentna i regularna rehabilitacja osoby chorej na akalkulię.
 

Objawy i przebieg akalkulii

Przez długi czas zakładano, iż przyczyna akalkulii jest uszkodzenie lewej części półkuli mózgu. Następnie wysunięto podejrzenia co do przyczyn w uszkodzeniu także i półkuli prawej mózgu. Dziś wiadomo, iż obydwie półkule mogą być odpowiedzialne za powstanie tego zaburzenia gdyż odpowiadają za procesy liczenia, analizowania oraz czytania. Przyczyną akalkulii mogą być różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne mózgu oraz te, które wynikają z toczących się bądź przebytych chorób mózgu (Guy mózgu, stwardnienie rozsiane, udary i wiele innych).


Osoba dotknięta ta chorobą nie ma zdolności wykonywania jakichkolwiek zadań na liczbach ale w dużej mierze na piśmie (dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie). W sytuacji gdy ma wykonać zadanie rachunkowe ze słuchu czyni to zazwyczaj poprawnie bez większych problemów. Dodatkowo u osób z akalkulią pojawiają się problemy z koncentracją, pamięcią czy zapamiętywaniem.


Jest to choroba, która przysparza wiele problemów w życiu codziennym, zwłaszcza w kwestiach związanych z opłatami rachunków, znalezieniem właściwego numeru domu, napisaniem numeru telefonu, zapamiętaniem go czy powtórzeniem. Osoba chora wymaga pomocy osoby trzeciej.


Rozpoznanie i rehabilitacja osoby z akalkulią


Diagnoza choroby jest bardzo łatwa, najczęściej chory trafia do neurologa bądź neuropsychologa. Tam przeprowadzany jest test, który polega na napisaniu przez osobę chorą na akalkulię zasłyszanych cyfr po czy wykonanie bardzo prostego zadania matematycznego. Zadanie pisemne wykonane zostanie źle ale słownie w większości przypadków chory poda odpowiedz prawidłową. Szybka diagnoza pozwala na podjęcie rehabilitacji.

Dostosowana jest ona do każdego pacjenta indywidualnie z uwzględnieniem przyczyny powstanie akalkulii. Polega ona na ćwiczeniu, zapisywaniu, powtarzaniu zadań na liczbach. Wymaga cierpliwości, spokoju, opanowania i  zaangażowania ze strony osoby chorej oraz rehabilitanta.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze