Zaloguj
Reklama

Czy rówieśnicy mają wpływ na zachowanie naszego dziecka?

Relacje między ojcem a synem
Fot. medforum
Relacje między ojcem a synem
(5)
Wpływ otoczenia na zachowanie dziecka
Reklama

Grupa rówieśnicza ma ogromy wpływ na zachowanie, postępowanie oraz postrzeganie świata i innych osób przez dzieci. Jest to zauważalne już w okresie przedszkolnym. Na tym etapie dzieci uczą się wspólnej zabawy, dzielenia się z innymi, nowych słów oraz zdolności do obcowania ze sobą. W szkole tworzą się nowe grupy, które w duży stopniu kształtują osobowość naszej pociechy. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że miejsca oraz osoby, z którymi przebywa ich dziecko maja ogromy wpływ na jego zachowanie.

Wpływ otoczenia na zachowanie dziecka - Objawy i przebieg

Wpływ grupy rówieśniczej na dziecko

W okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym zauważalny jest wpływ rówieśników na zachowanie dzieci. Nie jest on jednak silnie zaznaczony- największymi autorytetami są rodzice oraz dziadkowie. Oczywiście rówieśnicy Ci mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszej pociechy (wspólne zabawy, poznawanie nowych słów, rozwój emocjonalny, aktywność fizyczna) ale także negatywny (zaborczość, przeklinanie, kłamstwa, buntowanie się, agresja). Zatem jeśli po powrocie z przedszkola, szkoły bądź z podwórka nasze dziecko prezentuje zachowania, które nie są przez nas akceptowalne powinniśmy poobserwować z kim spędza czas. Znaczenie rówieśników w bardzo silny sposób uwypukla się w momencie gdy dziecko jest starsze (ostanie klasy podstawówki, gimnazjum, liceum).

W tym okresie słabnie autorytet rodziców a obiektem odniesienia stają się koledzy z klasy, szkoły czy podwórka. Grupy rówieśnicze, które wywierają silny wpływ na zachowanie dziecka, powstają głównie ze względu na podobieństwo zainteresowań i podobny wiek jej członków. Mogą mieć one pozytywny jak i negatywny wpływ na rozwój naszego dziecka. Nie ulega wątpliwości, że kontakt z rówieśnikami pełni bardzo ważną role w życiu każdego dziecka. Wykażmy jednak zainteresowania tym gdzie i z kim spędza czas nasza pociecha. Nie dopuśćmy do sytuacji by rówieśnicy i ich poglądy oraz sposoby zachowania miały większy wpływ na nasze dziecko niż my sami.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • http://www.education.com/reference/article/peer-group-influence/
    http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0272775796000179
    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1467-8624.1993.tb02922.x/abstract

Bibliografia:

Janowski A., Prestiż ucznia wśród rówieśników, WSiP, Warszawa 1985.
Zaborowski Z., Rówieśnicy. Problemy wychowawcze środowiska rówieśniczego, Wyd. Harcerskie, Warszawa 1969.

 


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze