Zaloguj
Reklama

Nerwica natręctw - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Bakterie na rękach
Fot. shutterstock
Bakterie na rękach
(4)
Reklama

Nerwica natręctw jest chorobą psychiczną ale uleczalną. Znana jest od wielu lat. Kluczową rolę odgrywa szybkie i pewne rozpoznanie choroby i podjęci leczenia (środki farmakologiczne oraz właściwa psychoterapia). Nerwica natręctw rozpoznawana jest po objawach towarzyszących pacjentowi. Na przełomie kilku lat zmieniło się podejście do choroby oraz osób chorych nią dotkniętych.
 

Objawy i przebieg nerwicy natręctw

Nerwica natręctw to choroba psychiczna, którą warunkują nie tylko czynniki genetyczne ale także środowiskowe.

Osoba dotknięta nerwicą natręctw prezentuje obsesyjne i uporczywe myśli, wyobrażenia, poglądy, idee itp., które są natrętne i ciągle nawracające. Dodatkowo pojawiają się kompulsje tzn. czynności przymusowe, których niewykonanie bądź zaniedbanie wywołuje poczucie niepewności, lęku oraz niepokoju. Każdą osobę chorą należy traktować indywidualnie.

Wśród objawów bardzo często spotykane są:

  • Ciągłe mycie rąk;
  • Przymus wypowiadania jakiś słów bądź zwrotów (nie tylko bluźnierstw);
  • Przymus przestawiania przedmiotów w pobliskim otoczeniu;
  • Przymus poprawiania włosów;
  • Konieczność przebierania się i wiele innych.

Wszystkie myśli pojawiają się wbrew woli pacjenta i bardzo często nie chcą ustąpić. Dodatkowo są bardzo uporczywe, natrętne i zmuszają do wykonania określonej czynności.

Osoba dotknięta nerwicą natręctw nie jest w stanie przeciwstawić się tym myślom bądź zachowaniom. W sytuacji gdy pacjent nie wykona danej czynności pojawia się czasem nadpobudliwość a także agresja. Pacjent nie jest w stanie sam poradzić sobie z chorobą a to zakłóca jego normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Nie ma większego problemu ze zidentyfikowaniem pacjenta z nerwicą natręctw. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza specjalisty po czy zebrany zostanie dokładny wywiad.

Następnie lekarz specjalista zleci kolejne spotkania oraz obserwację osoby chorej. Za wyjątkiem psychoterapii stosuje się farmakoterapię (antydepresanty, neuroleptyki, benzodiazepiny i inne). Jest to zależne od stanu w jakim znajduje się dana osoba.  

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze