Zaloguj
Reklama

Prawidłowe przyjmowanie leków - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Walka z bólem, niesteroidowe leki przeciwzapalne
Fot. medforum
Walka z bólem, niesteroidowe leki przeciwzapalne
(5)
Prawidłowe przyjmowanie leków
Reklama

Każdy z nas zażywa/ł w swoim życiu leków (mogą to być różnego rodzaju suplementy diety, antybiotyki czy witaminy). Niestety tylko niewiele osób robi to w prawidłowy sposób. Co prawda wszelkie informacje na temat danego leku znajdują się na ulotce jednakże prawie nikt ich nie czyta. Zażywanie leków nie jest wcale takie proste! Jedne powinniśmy łykać na czczo, inne przed posiłkiem bądź po nim. Bardzo często zastanawiamy się czy brać je wszystkie na raz, czy w odstępach czasu? Nie wiemy czy powinniśmy popijać je wodą, sokiem czy herbatą? Niektóre leki wymagają wcześniejszego rozgryzienia bądź spożycia ich w trakcie posiłku.

Zanim zażyjemy jakikolwiek lek powinniśmy dokładnie przeczytać ulotkę do niego dołączoną. Opisany jest w niej sposób w jaki powinniśmy przyjmować dany lek (np. po posiłku, przed posiłkiem, popijając dużą ilością wody itp.).  znajdują się tam także informacje czy i z jakimi lekami można go łączyć. Dlaczego prawidłowe przyjmowanie leków jest takie ważne? Jakie są najczęstsze skutki nieprawidłowego przyjmowania leków?

Prawidłowe przyjmowanie leków - Objawy i przebieg

Jak prawidłowo zażywać leki?

Zażywanie leków jest bardzo proste jeśli postępujemy zgodnie z wskazaniami znajdującymi się na dołączonej do nich ulotce. Jest to szczególnie ważne w przypadku zażywania antybiotyków. Niszczą one bowiem nasza mikroflorę bakteryjną co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi problemami ze strony układu pokarmowego.

Większość leków, głównie antybiotyków przyjmowana jest w trakcie bądź po posiłku gdyż łatwiej rozpuszcza się w emisji tłuszczowej. Niektóre zalecenia wskazują na konieczność przyjmowania ich przed posiłkiem. Szczególnie kłopotliwe jest przyjmowanie kilku środków w ciągu dnia. Konieczne jest wtedy ich zażywanie w odpowiednich odstępach czasu (najlepiej nie krótszych niż 40 minut). Jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki na stałe powinniśmy poinformować o tym lekarza i zapytać czy nie ma przeciwwskazań w przyjmowaniu z nim nowo zleconych środków. Informacje te można także znaleźć na ulotce.

Popijanie leków jest bardzo ważną kwestią. Pamiętajmy jednak o tym, że rodzaj wybranego napoju ma bardzo ważne znaczenie. Nie wolno popijać leków żadnymi sokami (zwłaszcza grejpfrutowym) oraz mlekiem. Specjaliści odradzają także popijanie herbatą, melisą, rumiankiem czy miętą.  Leki mogą bardzo łatwo wchodzi w związki z wapniem mlekowym co powoduje, że stają się substancjami nierozpuszczalnymi i nie ulegają wchłanianiu. Soki natomiast zakłócają prawidłową pracę enzymów trawiennych. Odpowiednie przyjmowanie leków, nie tylko w przypadku dorosłych ale także dzieci i osób starszych chroni nasz układ pokarmowy przed działaniem substancji drażniących oraz skutkami ubocznymi ich działania.    

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego, podczas zażywania leku należy zgłosić się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze