Sposoby na zmęczenie i senność

Każdy organizm wymaga regularnego odpoczynku oraz snu. Zdarzają się sytuacje, iż dopada nas zmęczenie oraz nadmierna senność. W większości przypadków nie jest to wynikiem chorób, choć mogą także pojawić się tzw. chorobowe przyczyny zmęczenia i senności (białaczka, nowotwory, osłabiona odporność, cukrzyca, choroby płuc, infekcje wirusowe i inne). W przypadku pojawienia się przewlekłego zmęczenia konieczna jest konsultacja lekarska oraz wykluczenie jego chorobowych przyczyn.
Objawy i przebieg
W momencie wykluczenia chorobowych przyczyn zmęczenia oraz senności (po konsultacji oraz badaniach lekarskich), kluczowa rolę odgrywa obserwacja naszego organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu daje możliwości normalnego, aktywnego, sprawnego uczestnictwa w życiu codziennym.
W większości przypadków na początku jesteśmy w stanie walczyć z nadmierną sennością oraz zmęczeniem w ciągu dnia. Z czasem przysparza nam to coraz więcej problemów, sprawia trudności w pracy, podczas zakupów, na spacerze, w kinie, podczas zabawy z dziećmi oraz w wykonywaniu obowiązków domowych. Wykluczenie chorobowych przyczyn tego stanu rzeczy powoduje, iż sami powinniśmy spróbować walczyć z nadmierną senności oraz zmęczeniem.
Należy pamiętać, iż każdy organizm jest inny i reaguje w sposób indywidualny. Nigdy nie należy bagatelizować tego co chce nam przekazać, gdyż nie uda nam się go oszukać.
Sposoby walki z sennością oraz zmęczeniem
Poniżej przedstawione zostaną domowe sposoby walki z nadmierną sennością oraz zmęczeniem, zaliczamy do nich:
- Spokojny, niczym nie przerwany, trwający do 8 godzin sen, zbyt krótka lub długa ilość snu może przyczynić się do osłabienia, senności, zmęczenia, niepokoju czy drażliwości. Utrudnia koncentrację i wpływa bardzo negatywnie na nasze samopoczucie. Przed snem koniecznie należy przewietrzyć pomieszczenie, wyłączyć radio, telewizor, telefon oraz komputer. Sen nie powinien być niczym przerywany
- Właściwe regularne, pełnowartościowe odżywianie. Nie należy „szpikować się” zbyt dużą ilością kofeiny i innymi wspomagaczami. W większości przypadków przynosi to niestety efekt odwrotny
- Odpoczynek, relaks, można skorzystać z masażu, wyprawy do sauny, ale także poczytać książkę bądź posłuchać spokojnej relaksacyjnej muzyki
- Aktywność fizyczna, która powinna być regularna i nie przeciążać organizmu. Może to być spacer, wycieczka rowerowa, bieganie bądź wyprawa na basen.
- Właściwa praca układu endokrynnego, kontrola poziomu hormonów TH, T3 oraz T4.
- Unikanie używek, coca- cola, kawa, wspomagacze, papierosy, narkotyki, początkowo pobudzają nasz organizm po czym efekt ich działania przynosi odwrotny skutek (nadmierna senność, osłabienie, zmęczenie)
- Prawidłowa praca układu krwionośnego a dokładnie serca
- Nawadnianie organizmu
- Unikanie gwałtownych emocji
- Prawidłowa waga ciała, zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów w rozsądny sposób po okiem dietetyka oraz lekarza
- Otaczanie się przyjaznymi kolorami, osobami, muzyką
Kluczową rolę ogrywa w tym wszystkim obserwacja organizmu, którego nie da się oszukać oraz praca nad własnymi słabościami.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.medicinenet.com/fatigue_and_tiredness/symptoms.htm
- http://sleepfoundation.org/sleep-disorders-problems/excessive-sleepiness-and-sleep
- http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2869.2000.00228.x/full
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1087079205000444
- http://link.springer.com/article/10.1007/BF02257678#page-1
Bibliografia:
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.