Zaloguj
Reklama

Stres - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Kasper Czech
Wpływ silnego stresu na kobiety
Fot. medforum
Wpływ silnego stresu na kobiety
(4)
Reklama

Admirał Nelson mawiał, że dla chorego żeglarza najwłaściwszym lekarstwem jest odpoczynek pod rozłożystym dębem. Nie wspominał jednak nigdy jak znaleźć drzewo na pełnym morzu. Dziś, dzięki wiedzy o technikach relaksacyjnych, okazuje się możliwe zastosowanie do rady admirała bez względu na miejsce, w jakim się znajdujemy.

Objawy i przebieg stresu

Metody relaksacyjne bazują na powiązaniu ludzkiej psychiki z ciałem. Każdy stan psychiczny ma swój oddźwięk w ciele. Zależność istnieje również w drugą stronę – wpływając w jakikolwiek sposób na ciało, wpływamy również na psychikę. Relaksując we właściwy sposób ciało, zmniejszamy napięcie psychiczne.

W dzisiejszym numerze Memo Wiadomości przedstawiam pierwszą z technik. Jest to ćwiczenie oddechowe. Można je wykonać w niemal każdej chwili, zajmuje jedynie minutę. Jest metodą doraźną – obniża napięcie stresowe na krótki czas. Jednak łatwość jej zastosowania powoduje, że poleca się ją zarówno przy problemach z zasypianiem, jak również studentom przed wejściem na egzamin, menedżerom przed ważnymi negocjacjami, oraz w każdej sytuacji, gdy poczujesz, że napięcie jest zbyt silne.

Leczenie stresu

Podstawą treningu jest właściwy oddech. Właściwy, czyli głęboki, uruchamiający nie tyko płuca, ale i przeponę. By sprawdzić czy Twój oddech jest właściwy dla relaksacji, połóź dłoń na górnej części brzucha, kilka centymetrów poniżej mostka. Tam właśnie jest przepona. Przy wdechu powinna się napełniać powietrzem razem z płucami.

Jeśli już wiesz, że oddychasz właściwie, wykonaj następujące kroki:

  • Weź głęboki oddech.
  • Policz powoli w myślach do trzech.
  • Łagodnie, wypuść powietrze.
  • Powtórz ten cykl jeszcze dwukrotnie.
Dla skuteczności metody bardzo ważna jest ok. 3-sekundowa przerwa między wdechem i wydechem (punkt 2). Pamiętaj, by z pełnymi płucami policzyć do trzech, zanim łagodnie wypuścisz powietrze.
 
Metoda ta, jak inne ćwiczenia relaksacyjne, jest metodą treningową. To znaczy, że należy ją wytrenować, nauczyć się jej. Stopniowo będzie przynosić coraz lepsze rezultaty.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze