Zaloguj
Reklama

Adam Bilikiewicz - wspomnienie

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015. Stażystka Zespołu Leczenia Środowiskowego szpitala w Tworkach.
Przygotowanie raportu przez lekarza
Fot. medforum
Przygotowanie raportu przez lekarza
(0)

3 czerwca minęła 8. rocznica śmierci profesora Adama Bilikiewicza, wybitnego psychiatry, twórcy Kliniki Psychiatrii w Bydgoszczy, nauczyciela, badacza, autora podręczników, na których kształciły się pokolenia lekarzy.

Reklama

Urodził się w roku 1933 w Krakowie. Całe życie związany jednak był z Pomorzem, gdzie pracował jego ojciec, Tadeusz Bilikiewicz, również psychiatra. Kariera medyczna Adama Bilikiewicza związana była z Kliniką Akademii Medycznej w Gdańsku. Początkowo pracował w jej głównej siedzibie, później zaś zorganizował oddział zamiejscowy w Bydgoszczy. Stał na jego czele przez ponad 9 lat, by ostatecznie powrócić do macierzystego wydziału. Sprawował tam funkcje prorektora ds. nauki oraz przez ostatnie 9 lat - kierownika Zespołowej Katedry Psychiatrii. W 2003 roku przeszedł na emeryturę, przepracowawszy w sumie ponad 47 lat. Zmarł w roku 2007 w Gdańsku. Profesor był promotorem licznych prac doktorskich i habilitacyjnych; jego dorobek naukowy obejmuje ponad 260 prac. Udzielał się w pracach wielu towarzystw naukowych. Potwierdzeniem jego pracy i zasług są nagrody i odznaczenia, które regularnie otrzymywał. Mimo, iż od jego śmierci upłynęło już 8 lat, jego książki cieszą się niesłabnącym powodzeniem, pomagając zgłębiać tajniki psychiatrii wciąż nowym jej adeptom.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze