Zaloguj
Reklama

Asertywność w przykładach – jak się zachować w typowych sytuacjach?

Autorzy: Magdalena Polak
Asertywność w przykładach
Fot. Wydawnictwo Edgard
Asertywność w przykładach
(0)

Asertywność nie wyszła z mody. Dziś to już nie tylko sztuka „mówienia nie” jak kiedyś uczono w szkołach ale całe zaplecze definicji, nauki i wiedzy. Z asertywnością spotkasz się wszędzie i już od piaskownicy, a także w domu, w urzędzie, i pracy. Asertywność może stać się stylem bycia i życia, w którym „chcę”, „nie”, „lubię”, „nie zgadzam się”, „przepraszam”, „jestem odpowiedzialny” nabierają innego, pełnego znaczenia na co dzień.

Reklama

Dorota Gromnicka w swoim poradniku przedstawia pojęcie asertywności oraz to, jak ją zrozumieć. Na przykładach i ćwiczeniach zweryfikujesz swoją dotychczasową wiedzę na jej temat i dowiesz się skąd wynikają poszczególne ludzkie zachowania takie jak: uległość, agresywność, bądź dlaczego ludzie nie lubią osób asertywnych. Dowiesz się, jak wyrażać swoje uczucia, jak reagować na negatywne i pozytywne opinie innych osób, jak wyrażać własne zdanie; jak radzić sobie z poczuciem krzywdy i winy.

Poradnik obejmuje ćwiczenia w sferze rodzinnej, zawodowej, społecznej i osobistej, które można wykorzystać w praktyce. Autorka tworzy scenariusze rozmów dotyczące różnych sytuacji, w których możesz się znaleźć. Każdy scenariusz poddany jest analizie i wskazuje jakiej reakcji unikać, a jaka jest lepszym wyjściem z sytuacji przy umiejętnym dobieraniu asertywnej postawy. Scenariusze składają się z: opisu sytuacji, przykładu postawy agresywnej i nieasertywnej; analizy asertywnego zachowania; rozmowy szczegółowej, poprowadzonej w asertywnym stylu, wraz z technikami służącymi do zakomunikowania swojego zdania; komentarza.

Poradnik pomaga w ćwiczeniu trudnych rozmów z partnerem, dziećmi, szefem, czy nieuprzejmą sprzedawczynią, podnosi poczucie własnej wartości.

Pamiętaj i Ty możesz stać się asertywnym rozmówcą.

Reklama
(0)
Komentarze