Zaloguj
Reklama

Być bardziej sobą - terapia Gestalt

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015. Stażystka Zespołu Leczenia Środowiskowego szpitala w Tworkach.
Kobieta w biurze
Fot. medforum
Kobieta w biurze
(3)

14 maja obchodziliśmy rocznicę śmierci Fritza Perlsa, twórcy terapii Gestalt. Duża elastyczność przysparza jej grona zagorzałych zwolenników, a z drugiej strony - przeciwników zarzucających brak konkretnych ram postępowania. Mimo upływu ponad 70 lat od powstania wciąż wywołuje dyskusje.

Reklama

Terapia Gestalt powstała z inspiracji medycyną, psychoanalizą, teatrem i psychodramą oraz filozofią egzystencjalną. Czerpie z nich różne techniki, sprawiając, że terapia ta odbiega daleko od tradycyjnych nurtów. Z tego też względu ciężko jest ocenić jej skuteczność, jednak zwolennicy twierdzą, że nie są zainteresowani statystycznymi pomiarami zmian zachodzących w Kliencie. Można rozpatrywać ją jako formę rozwoju osobistego, gdzie kluczową rolę odgrywa subiektywna satysfakcja. Sam Fritz Perls był postacią o tyleż barwną co kontrowersyjną. Wykorzystywał swą charyzmę, stając się przywódcą na kształt religijnych guru. Jego przeciwnicy zarzucają mu absolutny brak samokrytycyzmu i wykorzystywanie pacjentów do celów własnej kariery i sławy. Gestalt koncentruje się na samoświadomości Klienta, skupieniu na chwili bieżącej i wykorzystywaniu własnego wewnętrznego potencjału. Zachęca Klientów do realizowania własnej wizji życia oraz budowania wrażliwości na napływające doświadczenia.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze