Zaloguj
Reklama

CBOS: Opinie o opiece zdrowotnej

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
CBOS: Opinie o opiece zdrowotnej
Fot. Panthermedia
(0)

W stosunku do grudnia 2002 roku wzrosła (o 11 punktów - do 58%) liczba Polaków niezadowolonych z opieki zdrowotnej w naszym kraju. Zadowolenie, na ogół umiarkowane, wyraża niespełna jedna piąta (19% - spadek o 7 punktów), a porównywalna liczebnie grupa (20%) ma na ten temat opinie ambiwalentne. (..)

Zdecydowana większość Polaków (86%) uważa za niesłuszne pobieranie przez placówki opieki zdrowotnej opłat za porady specjalistyczne, gdy wyczerpały się limity przyjęć do lekarzy specjalistów lub na inne świadczenia medyczne.

Propozycje dotyczące wprowadzenia niewielkich opłat za świadczenia nie są społecznie akceptowane. ogromna większość Polaków jest przeciwna opłatom za takie usługi jak: porada lekarska czy wystawienie recepty (84%), badania laboratoryjne, zdjęcia rentgenowskie, usg itp. (81%), wizyta u specjalisty (80%), pobyt w szpitalu, np. opłata za wyżywienie (79%).

Zdecydowana większość ankietowanych (80%) jest też przeciwna ograniczaniu świadczeń przysługujących w ramach ubezpieczenia do pewnego podstawowego zestawu i pobieraniu opłat za świadczenia ponadpodstawowe. Tylko co ósmy (13%) sądzi, że mogłoby się to przyczynic do zapewnienia właściwej opieki zdrowotnej.

Trzy czwarte ankietowanych (75%) uważa, że w obecnej sytuacji należy oddłużyć wszystkie szpitale i przyznać im dodatkowe środki. Tylko co dwudziesty (5%) jest zdania, że trzeba zlikwidować część szpitali, a minimalnie większa grupa (6%) - że w obecnej sytuacji należy wprowadzić częściową odpłatność za pobyt w szpitalu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • CBOS

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze