Zaloguj
Reklama

Co wspólnego z psychiatrią ma bardzo częste ziewanie?

Zmęczenie
Fot. medforum
Zmęczenie
(5)

Kiedy komuś zdarza się wieczorową porą, po ciężkim, wyczerpującym dniu, wyjątkowo często ziewać, zazwyczaj sytuacja taka nie budzi żadnego zdziwienia. Czasami jednak dzieje się tak, że pacjent nie czuje się wcale wyczerpany, a mimo tego wciąż i wciąż ziewa – jakie mogą być tego przyczyny? Otóż okazuje się, że bardzo różne, bo może prowadzić do tego depresja, jak i niewydolność wątroby, zaburzenia lękowe i wiele jeszcze innych zdrowotnych problemów.

Reklama

Częste ziewanie kojarzymy przede wszystkim ze zmęczeniem i rzeczywiście – to właśnie ono typowo odpowiada za to, że zdarza nam się ziewać. Istnieją jednak i inne możliwe przyczyny tego, że zjawisko to pojawia się u nas z dużą intensywnością. Ziewanie może bowiem wynikać z problemów natury psychiatrycznej – stanowić ono może przejaw zaburzeń lękowych (traktowane wtedy jest za somatyczny przejaw lęku), jak i może się pojawiać w powiązaniu z zaburzeniami depresyjnymi. W przypadku drugiego z wymienionych problemów częste ziewanie może mieć podłoże w zmęczeniu stanowiącym jeden z możliwych objawów zaburzeń depresyjnych. Zwiększoną częstość ziewania można obserwować również i u tych osób, które zmagają się z jakiegoś rodzaju zaburzeniami snu.

Czasami częstsze niż zwykle ziewanie pojawia się w związku z przyjmowanymi przez nas lekami. Tendencje do generowania takiego zjawiska mają przede wszystkim te leki, po których pacjent może czuć się ospały czy mieć zawroty głowy – do takich preparatów zaliczane są m.in. środki przeciwdepresyjne (np. leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) czy leki przeciwhistaminowe.

Częste ziewanie może jednak pojawiać się również i w przebiegu różnorodnych schorzeń somatycznych. Tutaj jako przykłady można podać choroby układu sercowo-naczyniowego, stwardnienie rozsiane czy niewydolność wątroby.

Patrząc na to, jak różne mogą być przyczyny częstego ziewania, można się zwyczajnie zaniepokoić wtedy, gdy stwierdzimy istnienie tego problemu u siebie samych. Zdecydowanie podkreślić trzeba tutaj jednak jedną rzecz – otóż tak, jak wspomniano na wstępie, u większości pacjentów częste ziewanie najczęściej jest najzwyczajniej w świecie przejawem przemęczenia i wpadać w zaniepokojenie można zasadniczo dopiero wtedy, gdy towarzyszyć mu zaczynają innego jeszcze rodzaju nieprawidłowości.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze