Zaloguj
Reklama

Czy cynamon wpływa na poprawę procesów uczenia się?

Cynamon
Fot. medforum
Cynamon
(0)

Cynamon to bardzo popularna przyprawa kuchenna otrzymywana z wysuszonej kory cynamonowca. W chwili obecnej spotykana jest w dwóch postaciach jak proszek bądź zwinięty rulonik. Już od dawna wiadomo było, że posiada silne właściwości grzybobójcze, działa antyseptycznie, ale także ułatwia procesy trawienne. Najnowsze badania naukowe, pokazują, że cynamon może mieć znaczący wpływ na poprawę procesów uczenia się.

Reklama

Uczenie się to proces bardzo skomplikowany. Jedne osoby uczą się bardzo szybko a przyswajanie nowej wiedzy stanowi dla nich przyjemność. Innym sprawia to wiele trudności, w związku z powyższym sięgają po różnego rodzaju pomoce (żelki, witaminy, tabletki, herbatki). Niestety w niektórych przypadkach zbyt duże ich stężenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Badania przeprowadzone kilka lat temu, wykazały, że w mózgu (dokładnie w hipokampie) słabszych uczniów znajduje się znacznie więcej podjednostek alfa-5 receptora GABA i mniej białka wiążącego CREB. W chwili obecnej szczególnym zainteresowaniem wśród eksperymentatorów cieszy się cynamon, który miałby wpływać na poprawę zdolności uczenia się.

Naukowcy z Rush University przeprowadzili badania na modelu zwierzęcym (mysim) i wykazali, że podając im mielony cynamon przyswajają wiedzę o wiele szybciej (sa pojętniejsze). Przyprawa ta metabolizowana jest w organizmie do benzoesanu sodu, który powszechnie używany jest w terapii uszkodzenia mózgu. Działanie benzoesanu sodu polega na stymulacji neuronów hipokampa przy jednoczesnym zwiększaniu poziomu CREB a obniżaniu GABAR5. Wszystkie te procesy prowadzą do poprawy pamięci oraz procesów uczenia się.

Zwierzęta testowano za pomocą tzw. labiryntu Barnesa (chodziło o jak najszybsze znalezienie właściwego otworu spośród 20 w nim obecnych). Już po około miesiącu widoczne były pierwsze osiągnięcia wśród „słabych gryzoni”. Były one bardzo podobne do tych, które osiągały zwierzęta lepsze od nich.

Co ciekawe, w przypadku zwierząt uczących się szybciej, już na początku eksperymentu nie zauważono by cynamon wywoływał jakiekolwiek zmiany. W chwili obecnej trwają kolejne badania, aczkolwiek już w tym momencie można powiedzieć, że cynamon spożywać powinny osoby, które mają problemy z przyswajaniem wiedzy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze