Zaloguj
Reklama

Czy zbyt długa praca wpływa na przedwczesną śmierć?

Praca zdalna
Fot. shutterstock
Praca zdalna
(0)

Według analizy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spędzenie ponad 55 godzin w pracy tygodniowo może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Według WHO i Międzynarodowej Organizacji Pracy zbyt długie godziny pracy zabijają rocznie 745 tysięcy ludzi.

Reklama

Według statystyk zawartych w międzynarodowym badaniu, szacuje się, że w 2016 roku z powodu udaru mózgu zmarło 398 tysięcy osób, a na choroby serca 347 tysięcy. Osoby te przepracowały co najmniej 55 godzin tygodniowo. Autorzy badania zwracają uwagę, że liczba ta rośnie z roku na rok. W latach 2000-2016 liczba zgonów z powodu chorób serca spowodowanych długimi godzinami pracy wzrosła o 41,5 procent, a z powodu udaru o 19 procent.

Mężczyźni częściej umierają z powodu długich godzin pracy

Problem przedwczesnej śmierci z powodu długich godzin pracy bardziej dotyka mężczyzn. To wśród nich 72 procent zgonów nastąpiło z powodu nadmiernej pracy. Z danych wynika również, że najczęściej przedwczesna śmierć dotyczy mężczyzn w średnim wieku i starszych, którzy mimo utraty sił nadmiernie długo pracują, a ich organizm sobie nie radzi. Zdecydowanie najbardziej dotknięta jest grupa mężczyzn w wieku od 45 do 74 lat.

Obecnie około 8,9 procent światowej populacji pracuje ponad 55 godzin tygodniowo. Chociaż zjawisko to jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione w krajach Azji Południowo-Wschodniej to również coraz częściej występuje w Europie. 

Warto również zwrócić uwagę, że w latach 2010-2016 znacznie wzrosła liczba osób pracujących więcej niż 40 godzin tygodniowo. Jak wynika z badania, ten wzrost czasu pracy jest odzwierciedleniem kształtu współczesnej gospodarki, a także niepewności ekonomicznej. Autorzy zwracają również uwagę, że takie podejście wspiera istnienie technologii takich jak smartfony i laptopy - ludzie nigdy nie mogą naprawdę odpocząć od nich i spędzają długie godziny pracując w domu.

Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację

Pandemia Covid-19 zaostrzyła ten trend. Z jednej strony wpłynęła na niestabilność gospodarczą, ale także zwiększyło udział pracy z domu, co wiąże się z nadmiernym czasem pracy. Naukowcy zwracają uwagę, że nawet jeśli pandemia zostanie opanowana przez szczepienia, wiele schematów z tego okresu prawdopodobnie przetrwa w przyszłości.

Pandemia Covid-19 znacząco zmieniła sposób pracy wielu ludzi. Praca zdalna stała się normą w wielu branżach i często zaciera granicę między domem a pracą. Ponadto wiele firm zostało zmuszonych do ograniczenia lub zamknięcia działalności, aby zaoszczędzić pieniądze. A ludzie, którzy nadal mają pracę, pracują dłużej. Żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca. Rządy, pracodawcy i pracownicy muszą współpracować, aby uzgodnić granice ochrony zdrowia pracowników - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesu.

Jeśli ten trend się utrzyma, prawdopodobnie spowoduje to jeszcze głębszy problem dla zdrowia na świecie. Aby temu zaradzić, rządy muszą wprowadzić i egzekwować przepisy zakazujące obowiązkowych nadgodzin i ograniczające maksymalne godziny pracy.

Praca 55 godzin lub więcej tygodniowo jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia - wyjaśniła dr Maria Neira, dyrektor wydziału ds. Środowiska, zmian klimatycznych i zdrowia WHO. 

Nadszedł czas, aby wszyscy, rządy, pracodawcy i pracownicy, obudzili się i zdali sobie sprawę, że długie godziny pracy mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci - dodała.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze