Zaloguj
Reklama

Darmowe i anonimowe wsparcie psychologiczne dla pomagających mieszkańcom Ukrainy

Autorzy: ADRA Poland
Wsparcie
Fot. panthermedia
Wsparcie
(0)

Trwa wojna na Ukrainie. Tysiące obywateli i obywatelek tego oraz innych państw, próbują wydostać się z ogarniętego wojną kraju. Bezprecedensowej sytuacji towarzyszy lęk oraz niepewność o jutro, która udziela się nie tylko mieszkańcom Ukrainy, ale również osobom je wspierającym. Polacy wzorcowo zdają egzamin z pomocy swoim wschodnim sąsiadom, jednak podobnie jak mieszkańcy Ukrainy stoją w obliczu niepewnej przyszłości. W odpowiedzi na to portal GrupaWsparcia.pl uruchomia darmową pomoc psychologiczną online dla mieszkańców Ukrainy oraz osób im pomagających.

Reklama

Polacy od samego początku niezwykle mocno włączyli się w akcje pomocy dla Ukrainy. W obliczu wojny nasi rodacy zjednoczyli się i pomagają sąsiadom zza wschodniej granicy tak, jak potrafią. Organizują przewozy z granicy, wspierają organizacje humanitarne, gotują, oddają krew, dzielą się miejscem do spania. Paradoksalnie, sytuacja wojny w Ukrainie wyzwoliła w nas ogromne pokłady empatii.

Wielu Polaków przyjęło do swoich domów osoby uciekające z Ukrainy - przede wszystkim kobiety i dzieci. To osoby często zagubione i wystraszone, które mogą przejawiać symptomy stresu pourazowego (PTSD). To zaburzenie, które może wystąpić u osób, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznego zdarzenia, takiego jak klęska żywiołowa, poważny wypadek, akt terrorystyczny, wojna, gwałt lub inna brutalna napaść osobista.

Warto mieć na uwadze, że pomoc osobom po traumatycznych doświadczeniach bywa wyczerpująca i stresująca. – Sam po sobie widzę jak życie się zmienia o 180 stopni pomagając Ukraińcom i sam chciałbym czasem porozmawiać z psychologiem. To dotyczyć może niemal wszystkich wspierających - mówi Kuba Juszczyk, założyciel portalu GrupaWsparcia.pl

Portal GrupaWsparcia.pl od początku stanowił bezpieczną przystań dla wszystkich pragnących zadbać o swój dobrostan psychiczny. Wojna, przez którą uciekają mieszkańcy Ukrainy wiąże się z niewyobrażalnym wstrząsem psychicznym. W związku z tą sytuacją portal uruchomił specjalną grupę dedykowaną:

  • Mieszkańcom Ukrainy mówiącym polsku
  • Polakom pomagającym mieszkańcom Ukrainy

Dla osób uciekających przed wojną i wspierających ich Polaków czeka całodobową grupa wsparcia, do której przydzielono dodatkowych wolontariuszy, z szerokim wachlarzem kompetencji i specjalizacji. Lista specjalistów udzielających wsparcia na portalu dostępna jest pod tym linkiem:

https://grupawsparcia.pl/aktualnosci/64/grupa-wsparcia-dla-ukraicow-mowiacych-po-polsku-oraz-osob-ich-wspierajacych-juz-dziala

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze