Zaloguj
Reklama

Długość telomerów a otępienie poudarowe

Długość telomerów a otępienie poudarowe
Fot. panthermedia
(5)

Zaburzenia funkcji poznawczych po udarze są istotnym problemem wpływającym na ogólną sprawność pacjentów. Otępienie występujące po przebytym udarze związane jest z tworzeniem się ognisk zawałowych w strategicznych miejscach mózgu, a także z tworzeniem się ognisk rozsianych. Z tego względu istnienie testu przewidującego występowanie otępienia u chorych po przebytym udarze wydaje się być bardzo interesującym wyzwaniem.

Reklama

Niedawno odkryto, że telomery, a właściwie ich długość, która ulega skróceniu po każdym podziale komórkowym, mogłaby zostać wykorzystana właśnie w tym celu. Okazało się bowiem, iż uszkodzenie wywołane stresem oksydacyjnym także może skracać długość telomerów w sposób niezależny.

W niniejszym badaniu wzięło udział 195 pacjentów nie cierpiących z powodu otępienia w wieku powyżej 75 lat. W tym badaniu kohortowym sprawdzano długość telomerów w komórkach jednojądrzastych krwi obwodowej i odnoszono zdobyte dane do częstości notowanych zgonów, chorób otępiennych oraz obniżenia funkcji poznawczych. Ocena wstępna obejmowała analizę badań krwi oraz Mini-Mental State Examination (MMSE), a przeprowadzono ją 3 miesiące po epizodzie niedokrwiennym. Badania skriningowe w kierunku otępienia powtarzano corocznie. Stwierdzono, że im większa długość wyjściowa telemerów tym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób otępiennych i spadku zdolności poznawczych po okresie 2-letniej obserwacji, a także mniejsze ryzyko zgonu w okresie 5-letnim.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal Watch Neurology October 31, 2006

Reklama
(5)
Komentarze