Zaloguj
Reklama

Drażliwość – jakie mogą być jej przyczyny?

Kobieta wyładowująca złość i agresję, kłótnia przez telefon
Fot. Panthermedia
Kobieta wyładowująca złość i agresję, kłótnia przez telefon
(0)

Drażliwość jest problemem, przez który zwyczajne sytuacje – długa kolejka w sklepie, konieczność powtórnego zadania partnerowi tego samego pytania czy niemożność dodzwonienia się na jakąś infolinię – skutkują znacznym niepokojem czy nawet i agresją. Wtedy, gdy utrzymuje się ona u pacjenta przez dłuższy czas, zdecydowanie warto jej przyjrzeć – przyczyną drażliwości może bowiem być zarówno stres, jak i różne zaburzenia psychiczne czy zaburzenia hormonalne.

Reklama

Sporadycznie przejawiać drażliwość zdarza się każdemu z nas, wtedy jednak, gdy pojawia się ona przez dłuższy czas, zdecydowanie warto zainteresować się tym problemem – jego przyczyny mogą być bowiem bardzo różne. Podstawową z nich jest długotrwały stres – wtedy bowiem, gdy człowiek żyje w ciągłym, dużym napięciu, dość naturalne staje się to, że jest on podatny na wystąpienie drażliwości.

Inną możliwą przyczyną drażliwości są zaburzenia psychiczne – występować może ona jako jeden z objawów zaburzeń depresyjnych (szczególnie u dzieci i osób w podeszłym wieku), jak i zaburzeń lękowych (np. rozmaitych fobii specyficznych). Doprowadzić do drażliwości mogą również i zaburzenia snu – osoba, która ciągle nie dosypia, ma większą tendencję do przejawiania tego problemu.

Nie tylko problemy natury psychicznej mogą jednak być przyczynami drażliwości – istnieją również i pewne zaburzenia somatyczne, które także mogą prowadzić do tego typu zaburzeń nastroju. W tym przypadku wspomina się przede wszystkim o takich problemach, jak hipoglikemia, nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników czy zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty doskonale widać więc, że długo utrzymującej się drażliwości lepiej nie bagatelizować – w końcu jej przyczyną mogą być zarówno choroby somatyczne, jak i różne zaburzenia psychiczne. Do kogo jednak pokierować się z takim problemem? Wstępnie najlepiej do psychologa – specjalista będzie w stanie ocenić, czy winny problemowi jest przewlekły stres, czy też może jednak innego rodzaju problemy i w razie potrzeby skieruje on pacjenta do lekarzy odpowiednich specjalności.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze