Zaloguj
Reklama

Fetysz stóp. Co go powoduje?

Pedicure
Fot. Pantherstock
Pedicure
(4)

Podofiliato to odmiana fetyszyzmu polegająca na wywołaniu podniecenia seksualnego podczas kontaktu ze stopami swojego partnera. Na przestrzeni lat powstało wiele hipotez na temat tego typu fetyszu.

Reklama

Badacze wypracowali kilka teorii wyjaśniających, dlaczego ludzie mają fetysze. Jednak mało prawdopodobne jest, by tylko jedna hipoteza mogła wyjaśnić, dlaczego tak naprawdę istnieją. Najprawdopodobniej jest wiele powodów, w tym czynniki behawioralne, społeczne czy kulturowe, które odgrywają rolę w występowaniu fetyszyzmów.

Jedną z pierwszych osób, która przeprowadzała badania nad różnego rodzaju fetyszyzmami, był Sigmund Freud. Ten uczony wysnuł teorię, że fetysze powstają niemal na początku życia człowieka, w jego wczesnym dzieciństwie. Zasugerował, że kiedy dziecko zobaczy genitalia swojej matki i odkryje brak penisa, będzie na tyle zszokowane, iż doprowadzi to do fiksacji na przedmiotach lub częściach ciała przypominających męskie przyrodzenie.

W przypadku podofilii teoria Freuda głosi, że ​​występuje ona, ponieważ dana osoba postrzega stopę lub palce jako substytut penisa.

Jeden z badaczy sugeruje z kolei, że fetysz jest spowodowany bodźcami sensorycznymi w mózgu. Neurobiolog Vilayanur Ramachandran twierdzi, że część mózgu, która przetwarza wrażenia odczuwane przez ludzi ze stóp, znajduje się obok obszaru dostrzegającego stymulację genitaliów. To natomiast wśród niektórych ludzi może prowadzić do fetyszu stóp.

Istnieje również teoria, że nauka jest odpowiedzialna za powstawanie fetyszy. Oznacza to, że ludzie mogą nauczyć się być pobudzani przez pewne przedmioty lub części ciała poprzez system nagród, taki jak fizyczna bliskość, wytrysk, a nawet pieniądze.

Możliwe jest bezpieczne włączenie fetyszy do związku, będąc otwartym i szczerym ze swoim partnerem seksualnym. Otwartość na temat podofilii i odpowiadanie na wszelkie pytania z nią związane mogą stanowić pomost do odkrywania fetyszy w bezpiecznym środowisku. Proste, codzienne czynności, takie jak pedicure lub masaż stóp partnerce stanowią sposób na wprowadzenie zabawy fetyszowej do ich życia seksualnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze