Zaloguj
Reklama

Matki autystycznych dzieci są zestresowane lecz dają sobie radę

Matki autystycznych dzieci są zestresowane lecz dają sobie radę
Fot. Shutterstock
(5)

Nowe badania wskazują, że matki dzieci chorych na autyzm mają "nadzwyczajną" siłę i radzą sobie dobrze ze swoim autystycznym dzieckiem.

Reklama
Przy użyciu danych z narodowego przeglądu zdrowia dzieci, badacze stwierdzili, że matki autystycznych dzieci częściej niż inne matki oceniały swoje umysłowe i emocjonalne zdrowie jako "zadowalające" lub "złe". Z drugiej strony, miały one ogólnie większe zaufanie do swoich umiejętności rodzicielskich i częściej mówiły, że mają bliskie relacje ze swoim dzieckiem.
 
Te najnowsze wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics", są dobrymi wieściami dla rodziców i dzieci, stwierdził współautor badań dr Guillermo Montes z Instytutu Dziecięcego w Rochester w stanie Nowy Jork. Wychowywanie dziecka z autyzmem jest stresującym wyzwaniem, powiedział Reuters Health, ale jest także uspokajające, że matki radzą sobie dobrze na wiele sposobów. Jest możliwe, zauważył Montes, że matki dzieci autystycznych mogą czegoś nauczyć resztę z nas o utrzymywaniu dobrych relacji rodzic - dziecko w obliczu poważnych wyznań.
 
Generalnie, matki dzieci autystycznych ponad dwukrotnie częściej mówiły, że ich umysłowe i emocjonalne zdrowie było zadowalające lub złe - 17 procent, w porównaniu do 7 procent innych kobiet. Te matki wykazały jednak także "pewne znaczące siły", według Montesa i Haltermana. W szczególności, one częściej niż inne kobiety mówiły, że maja bliskie relacje ze swoim dzieckiem i że radzą sobie dobrze z wymaganiami rodzicielstwa.
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Pediatrics

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze