Zaloguj
Reklama

Miesiączka może nasilać objawy borderline

Ból brzucha
Fot. Shutterstock
Ból brzucha
(0)

W przebiegu zaburzeń osobowości typu borderline pacjenci zmagają się z dość uciążliwymi trudnościami – ciężko im chociażby funkcjonować nawet z najbliższymi ludźmi. Z tego właśnie powodu naukowcy wciąż poszukują nie tylko przyczyn, przez które problem ten występuje, ale i czynników, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu pacjentów z borderline. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois w Chicago pokazują, że nasilenie przejawów tego zaburzenia u kobiet może mieć związek z menstruacją i okresem bezpośrednio ją poprzedzającym.

Reklama

Badacze prowadzili swoje analizy na grupie 310 kobiet mających pomiędzy 18 a 45 lat. Spośród 310 kobiet 17 z nich spełniało kryteria zaburzenia osobowości borderline. Badane wypełniały kwestionariusze (dotyczące np. problemów związanych z borderline, ale i trudności związanych z miesiączkowaniem), oprócz tego wykonywano u nich badania laboratoryjne (m.in. ocenę stężenia LH w moczu czy badanie progesteronu w ślinie).

Ostateczne wnioski badaczy były dość zaskakujące: otóż okazało się, że w trakcie krwawienia miesiączkowego, a także w ciągu tygodnia przed jego wystąpieniem, problemy istniejące u pacjentek z zaburzeniem osobowości borderline mogą zwiększać swoje nasilenie nawet o aż 30%.

Osoby cierpiące na borderline mają zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa – nasila się ono szczególnie wtedy, kiedy silniejsze stają się przejawy tego zaburzenia, dlatego też autorzy opisywanych badań podkreślają, jak ważne jest identyfikowanie czynników odpowiedzialnych za pogorszenie stanu chorych. Naukowcy wspominają jednak o tym, że już planują oni kolejne badania. Prawdopodobnie pogorszenie stanu pacjentek z borderline, związane z cyklem miesiączkowym, spowodowane może być zmianami stężeń hormonów płciowych – badacze planują więc sprawdzić, czy podawanie pacjentkom leków stabilizujących poziomy tych hormonów pozwoli uniknąć zaostrzeń ich dolegliwości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze